Rolnicy karani za podlewanie i pojenie zwierząt. Brakuje jasnych norm!

W polskim rolnictwie coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ) nakładają kary finansowe na rolników za pobór wody z własnych studni przekraczający 5 m³ dziennie. Takie działania prowadzą do absurdów administracyjnych, szczególnie w kontekście gospodarstw, które zużywają wodę na potrzeby napojenia zwierząt gospodarskich.

Rolnicy karani za podlewanie i pojenie zwierząt. Brakuje jasnych norm!

Kary mimo braku jasnych wytycznych

Jednym z głównych problemów jest brak precyzyjnych przeliczników zużycia wody na DJP (duże jednostki przeliczeniowe). W praktyce oznacza to, że identyczne gospodarstwo w jednym województwie może nie zostać ukarane, a w innym już tak – wszystko zależy od lokalnej interpretacji przepisów przez WIOŚ.

Eksperci: czas na jednolite normy i koniec biurokratycznych absurdów

Według raportu Warsaw Enterprise Institute, przygotowanego we współpracy z ekspertami rolnymi, konieczne jest ujednolicenie przepisów dotyczących zużycia wody w rolnictwie.

Ujednolicenie przepisów i wprowadzenie jasnych norm zużycia wody na DJP zlikwiduje przestrzeń do arbitralnych decyzji WIOŚ. Rolnicy odzyskają pewność prawną, a zwierzęta wodę bez biurokratycznych absurdów. To elementarne prawo do użytkowania własnych zasobów bez fiskalnego szantażu – podkreślają autorzy raportu.

Woda dla zwierząt to nie luksus, lecz konieczność

W praktyce woda zużywana jest przez rolników nie tylko do podlewania upraw, ale przede wszystkim do zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych zwierząt – bydła, trzody chlewnej, drobiu. Ograniczanie tej możliwości poprzez nakładanie kar może zagrażać dobrostanowi zwierząt i utrudniać funkcjonowanie gospodarstw.

Co należy zmienić?

Eksperci i rolnicy postulują:

  • wprowadzenie ogólnopolskich, jednolitych norm zużycia wody na DJP,
  • uznanie prawa do poboru wody z własnych źródeł na potrzeby gospodarstwa jako prawa podstawowego,
  • zakończenie dowolnych i często nieproporcjonalnych interpretacji przepisów przez WIOŚ.

Podsumowanie

W dobie rosnącego znaczenia racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi, konieczna jest równowaga między ochroną środowiska a zdrowym rozsądkiem i potrzebami rolnictwa. Jasne i równe dla wszystkich zasady to fundament, który może zakończyć fiskalny chaos i biurokratyczne absurdy w polskich gospodarstwach.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Edukacja żywieniowa i nowe wyzwania – spotkanie ekspertów w ARiMR

13 czerwca 2025 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) gościła w swojej siedzibie przedstawicieli Duńskiej Rady Mleczarskiej. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics