Rolnicy protestują!

My niżej podpisani w dniu 22 marca 2014 roku w Warszawie powołujemy
Polski Komitet Protestacyjny Rolników Producentów Wieprzowiny.

 

\"\"

 

W Polsce doszło do drastycznego spadku ceny wieprzowiny. Straty hodowców w całym kraju sięgają milionów złotych. Wobec strat ponoszonych przez producentów rolnych oraz oczekiwań środowiska kierujemy do Rządu w Polsce oraz Komisji Europejskiej w Brukseli postulaty branży i producentów wieprzowiny.

Jednocześnie wobec braku satysfakcjonujących działań stabilizujących rynek wieprzowiny wspólnie z polskimi związkami zawodowymi oraz organizacjami rolniczymi powołujemy Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny.

Reprezentując rolników i producentów wieprzowiny wnioskujemy o podjęcia wszelkich możliwych działań na forum ponadnarodowym zmierzających do objęcia polskich producentów wieprzowiny systemem wsparcia finansowego i odszkodowań na analogicznych zasadach jak miało to miejsce w przypadku kryzysu na rynku warzyw po wystąpieniu bakterii E-COLI.

Wnioskujemy do Komisji Europejskiej o wyrównanie naszych strat poprzez dopłaty do różnicy cen skupu w stosunku do ceny z przed ogłoszenia przypadku ASF w Polsce tj. co najmniej 5.5 zł za 1 kg żywej wagi, począwszy od dnia ogłoszenia embargo aż do odwołania obowiązującej blokady handlowej.

Obecnie cena trzody chlewnej w skupach w masie żywej wynosi około 3 złotych za 1 kg żywej wagi wykazując dalsze tendencje spadkowe. Oznacza to, że rolnicy sprzedają tuczniki znacznie poniżej kosztów produkcji.  Sytuacja  na rynku trzody wygląda  dramatycznie, gdyż koszty wciąż rosną, produkcja jest w toku, zwierzęta wymagają pasz, a rolnicy myszą spłacać zobowiązania i kredyty.

Sytuacja w której znalazło się nasza państwo, może doprowadzić do czteroletniego wyłączeniu naszej wieprzowiny z rynków handlowych, grozi nam załamanie produkcji, likwidacja stad, utrata pracy i załamanie rynku rolno-spożywczego w branży wieprzowiny.

Jesteśmy zdeterminowani do walki o nasze prawa i przyszłość w celu  wzmocnienia głosu Polskiego Rządu i polskich rolników, wnioskujemy o udział naszych przedstawicieli w dalszych negocjacjach przedstawicieli Polskiego Rządu przed Komisją Europejską.

Protestujemy przeciwko biernej postawie Komisji Europejskiej w tej sprawie. Domagamy się szybkiej reakcji i analogicznych działań jak w przypadku kryzysu na rynku warzyw po wykryciu bakterii E-Coli. Komisja Europejska poprzez swoje decyzje dyskryminuje rolników wspierając przemysłowców czego efektem są również przepisy dotyczące restrykcyjnych norm wędzenia wędlin.
 
Jesteśmy gotowi wspierać Rząd Polski w dążeniu do realizacji naszych postulatów na Forum Unii Europejskiej. W przypadku dalszej bierności Władz Unii Europejskiej w sprawie kryzysu rynku wieprzowiny w podejmiemy protest w Brukseli.
W przypadku baraku działań KE będziemy wnioskować do Polskich Eurodeputowanych o blokowanie prac Parlamentu Europejskiego.

W sytuacji realizacji oczekiwań Federacji Rosyjskiej dotyczących ustanowienia przez UE z terytorium Polski i Litwy obszaru strefy buforowej domagamy się płatności historycznych dla wszystkich gospodarstw produkujących tuczniki odzwierciedlających średnią wartość ich produkcji z lat 2012/2013 roku wypłacaną do końca okresu blokady handlowej.  

Polska produkcja tuczników stawała się konkurencyjna, w 2013 roku wynosiła 11 mln sztuk. Rolnicy ponieśli ogromne koszty aby odbudować produkcję wieprzowiny w Polsce. Dziś nasz rynek niszczą procedury unijne i uzgodnienia zawarte w memorandum podpisanym między UE a UC Federacji Rosyjskiej.

W naszej ocenie konieczne jest, uruchomienie nadzwyczajnych środków wsparcia na forum krajowym jak i unijnym.

Komitet Protestacyjny  Rolników i Producentów Wieprzowiny :
-Paweł Augustyn     
– Michał Cieślak     
– Stanisław Anders                         
                                                                                                                    

Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych:    
– Mirosław Surowiec

Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona:      
-Józef Juszkiewicz                                              

Związek Zawodowy Rolników Ojczyzna:
– Mariusz Gołębiewski

Redakcja AgroNews
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here