Rolnicy protestują!

My niżej podpisani w dniu 22 marca 2014 roku w Warszawie powołujemy
Polski Komitet Protestacyjny Rolników Producentów Wieprzowiny.

 

\"\"

 

W Polsce doszło do drastycznego spadku ceny wieprzowiny. Straty hodowców w całym kraju sięgają milionów złotych. Wobec strat ponoszonych przez producentów rolnych oraz oczekiwań środowiska kierujemy do Rządu w Polsce oraz Komisji Europejskiej w Brukseli postulaty branży i producentów wieprzowiny.

Jednocześnie wobec braku satysfakcjonujących działań stabilizujących rynek wieprzowiny wspólnie z polskimi związkami zawodowymi oraz organizacjami rolniczymi powołujemy Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny.

Reprezentując rolników i producentów wieprzowiny wnioskujemy o podjęcia wszelkich możliwych działań na forum ponadnarodowym zmierzających do objęcia polskich producentów wieprzowiny systemem wsparcia finansowego i odszkodowań na analogicznych zasadach jak miało to miejsce w przypadku kryzysu na rynku warzyw po wystąpieniu bakterii E-COLI.

Wnioskujemy do Komisji Europejskiej o wyrównanie naszych strat poprzez dopłaty do różnicy cen skupu w stosunku do ceny z przed ogłoszenia przypadku ASF w Polsce tj. co najmniej 5.5 zł za 1 kg żywej wagi, począwszy od dnia ogłoszenia embargo aż do odwołania obowiązującej blokady handlowej.

Obecnie cena trzody chlewnej w skupach w masie żywej wynosi około 3 złotych za 1 kg żywej wagi wykazując dalsze tendencje spadkowe. Oznacza to, że rolnicy sprzedają tuczniki znacznie poniżej kosztów produkcji.  Sytuacja  na rynku trzody wygląda  dramatycznie, gdyż koszty wciąż rosną, produkcja jest w toku, zwierzęta wymagają pasz, a rolnicy myszą spłacać zobowiązania i kredyty.

Sytuacja w której znalazło się nasza państwo, może doprowadzić do czteroletniego wyłączeniu naszej wieprzowiny z rynków handlowych, grozi nam załamanie produkcji, likwidacja stad, utrata pracy i załamanie rynku rolno-spożywczego w branży wieprzowiny.

Jesteśmy zdeterminowani do walki o nasze prawa i przyszłość w celu  wzmocnienia głosu Polskiego Rządu i polskich rolników, wnioskujemy o udział naszych przedstawicieli w dalszych negocjacjach przedstawicieli Polskiego Rządu przed Komisją Europejską.

Protestujemy przeciwko biernej postawie Komisji Europejskiej w tej sprawie. Domagamy się szybkiej reakcji i analogicznych działań jak w przypadku kryzysu na rynku warzyw po wykryciu bakterii E-Coli. Komisja Europejska poprzez swoje decyzje dyskryminuje rolników wspierając przemysłowców czego efektem są również przepisy dotyczące restrykcyjnych norm wędzenia wędlin.
 
Jesteśmy gotowi wspierać Rząd Polski w dążeniu do realizacji naszych postulatów na Forum Unii Europejskiej. W przypadku dalszej bierności Władz Unii Europejskiej w sprawie kryzysu rynku wieprzowiny w podejmiemy protest w Brukseli.
W przypadku baraku działań KE będziemy wnioskować do Polskich Eurodeputowanych o blokowanie prac Parlamentu Europejskiego.

W sytuacji realizacji oczekiwań Federacji Rosyjskiej dotyczących ustanowienia przez UE z terytorium Polski i Litwy obszaru strefy buforowej domagamy się płatności historycznych dla wszystkich gospodarstw produkujących tuczniki odzwierciedlających średnią wartość ich produkcji z lat 2012/2013 roku wypłacaną do końca okresu blokady handlowej.  

Polska produkcja tuczników stawała się konkurencyjna, w 2013 roku wynosiła 11 mln sztuk. Rolnicy ponieśli ogromne koszty aby odbudować produkcję wieprzowiny w Polsce. Dziś nasz rynek niszczą procedury unijne i uzgodnienia zawarte w memorandum podpisanym między UE a UC Federacji Rosyjskiej.

W naszej ocenie konieczne jest, uruchomienie nadzwyczajnych środków wsparcia na forum krajowym jak i unijnym.

Komitet Protestacyjny  Rolników i Producentów Wieprzowiny :
-Paweł Augustyn     
– Michał Cieślak     
– Stanisław Anders                         
                                                                                                                    

Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych:    
– Mirosław Surowiec

Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona:      
-Józef Juszkiewicz                                              

Związek Zawodowy Rolników Ojczyzna:
– Mariusz Gołębiewski

Redakcja AgroNews
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Egipt skupuje ukraińską pszenicę. Po jakiej cenie?

Według operatorów rynku egipska państwowa agencja zamówień żywności GASC zakontraktowała we wtorek (16.04.2024) w trakcie przetargu 120 000 ton pszenicy pochodzącej z Ukrainy. Zakup dotyczył...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics