Rolnicy rozmawiali z ministrem. To już koniec protestów?

– Dobra, długa, ponad trzygodzinna dyskusja o faktycznych problemach polskiego rolnictwa – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski po wczorajszych rozmowach z przedstawicielami AgroUnii.

AgroUnia, Michał Kołodziejczak, minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski,

Spotkanie było realizacją zobowiązania jakie minister złożył podczas rozmów w trakcie rolniczego protestu, który zablokował autostradę kilka dni temu.

Ze strony ministerstwa w spotkaniu uczestniczyli również: sekretarz stanu Tadeusz Romańczuk, główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk oraz dyrektorzy departamentów.

Szczegółowy były wyjaśniane poszczególne punkty, które zostały złożone przez protestujących.

– Nie zdążyliśmy szczegółowo poruszyć wszystkich zgłoszonych postulatów, ale umówiliśmy się na kolejne spotkanie, którego termin zostanie wspólnie ustalony w pierwszych dniach stycznia – poinformował szef resortu po spotkaniu.

Minister zwrócił również uwagę, że w jego ocenie niezbędna jest rolnikom także wiedza odnośnie relacji międzynarodowych, kontaktów z Komisją Europejską oraz procedur i przepisów unijnych, które obowiązują także w Polsce.

– Zależy mi na tym, aby tak zrestrukturyzować polskie rolnictwo, by rozwiązać problemy rolników-producentów zapewniając przewidywalność produkcji, która powinna przynosić rolnikom podstawowy dochód – powiedział minister.

– To z tego co wytwarzają, co lokują na dobrze zorganizowanym rynku powinni uzyskiwać swoje dochody – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że wieś to nie tylko miejsce produkcji rolnej, ale także miejsce spełniające szereg bardzo ważnych funkcji w zakresie ochrony klimatu, środowiska, w tym gleb i wody.

–Tam, gdzie rolnicy są dobrze zorganizowani gospodarczo łatwiej mogą przeciwdziałać np. nierównowadze w pozycji na rynku, fałszowaniu żywności, czy nadmiernemu importowi – zwrócił uwagę minister Ardanowski.

Szef resortu podkreślił znaczenie wprowadzonych nowych regulacji prawnych. Wdrożenie najlepszych obecnie w Europie przepisów dotyczących rolniczego handlu detalicznego, czy też przepisów związanych z prowadzeniem produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej pozwala na rozwój oraz poprawę dochodów małych gospodarstw.

Dla większych producentów rolnych wprowadzone zostały nowe regulacje dotyczące spółdzielni rolników.

Rolnicy: trudna, męska rozmowa

– Jesteśmy po spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa – rozmowa trudna momentami męska a nawet bardzo. Efekty? Na pewno otworzyliśmy możliwość prowadzenia dalszych rozmów. Czy będą kontynuowane? Minister Ardanowski zobowiązał się podjąć decyzje w zakresie naprawienia szkód dla hodowców którym wybito świnie a nie zostały wypłacone odszkodowania – napisali na Facebooku po spotkaniu w ministerstwie przedstawiciele AgroUnii.

– Minister przeanalizuje dokładnie nieprawidłowości Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie, Wojewódzkiego Lekarza i podejmie decyzje odnośnie dymisji. Te dwa punkty i reakcja Ministra wskażą nam dalsza drogę. Liczymy na konstruktywna pracę. Po kolei będziemy realizować wszystkie nasze postulaty. Krok po kroku. Nie pozwolimy by minister otworzył 15 tematów jednocześnie i dzięki temu nie zrealizował żadnego – czytamy dalej.

Rolnicy zastrzegają jednak, że jeżeli ich postulaty nie będą realizowane, zorganizują kolejne protesty.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW, AgroUnia, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here