Rolnicy znów protestowali przed Kancelarią Premiera. Złożyli rządowi postulaty

Kilkuset rolników z "Solidarności" RI protestowało we wtorek przed Kancelarią Premiera. Domagali się od rządu spełniania swych postulatów. W tej sprawie przekazali petycję do premier Ewy Kopacz.

 

\"rolnictwo\"

 

Manifestacja pod hasłem „Nie rzucim ziemi” odbyła się w 34. rocznicę rejestracji NSZZ RI „Solidarność”.

– Chcemy obchodzić nasze obchody rocznicowe, ale również zamanifestować pod hasłem „Nie rzucim ziemi”, aby te postulaty, które są niezrealizowane stały się w szybkim procesie legislacyjnym zrealizowane i żebyśmy mogli powrócić do domu. W innym przypadku, tak jak moi koledzy powiedzieli, nie odejdą stąd – powiedział Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

W 83. dniu protestu do Warszawy przybyło kilkaset osób.
W „zielonym miasteczku” zebrały się delegacje związkowców NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” z całego kraju oraz przedstawiciele Solidarności Pracowniczej. W manifestacji uczestniczyli także posłowie i senatorowie PiS.
 
– Zwracamy się z petycją do premier Ewy Kopacz, ponieważ postulaty zgłaszane wielokrotnie przez NSZZ RI „Solidarność” w dalszym ciągu nie zostały zrealizowane. Nadal nie otrzymaliśmy także odpowiedzi na list otwarty wystosowany przez prezydium Solidarność RI w dniu 10 kwietnia Wyrażamy oburzenie wobec braku skutecznych działań rządu na pogarszającą się sytuację w polskim rolnictwie; zmuszeni jesteśmy trwać w proteście i domagać się rozpoczęcia dialogu ze środowiskiem rolniczym. — mówił przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Województwa Zachodniopomorskiego Edward Kosmal.

\"rolnictwo\"
 

– Domagamy się szybkiego przyjęcia rozwiązań prawnych uszczelniających proces obrotu ziemią rolną, która powinna trafić na powiększenie gospodarstw rodzinnych, w tym regulacji zapobiegających masowej sprzedaży ziemi po 2016 roku. A także wystąpienia rządu RP do Unii Europejskiej o przedłużenie moratorium na sprzedaż ziemi cudzoziemcom o 5 lat (…) Kolejny raz z przykrością musimy stwierdzić, że zapewnienia pani premier o tym, jak ważny jest dialog społeczny nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Jesteśmy oburzeni, że premier rządu RP nie chce podjąć dialogu z przedstawicielami polskich rolników, którzy od 83 dni protestują pod kancelarią premiera i wielokrotnie zwracali się z prośbą o spotkanie — odczytał rolnicze postulaty wiceprzewodniczący „Solidarności” RI Zbigniew Obrocki.

Rolnikom po raz kolejny nie udało się spotkać z premier, a petycja ma do niej trafić za pośrednictwem urzędników kancelarii
. Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że do spotkania dojdzie po 24 maja, czyli po II turze wyborów.

\"rolnictwo\"
 

Protest przed kancelarią premiera w Warszawie został przedłużony do 29 maja br. NSZZ RI „Solidarność” jest gotowy do dialogu i protest może się skończyć, jeżeli zostanie podpisane porozumienie z premier.

Redakcja AgroNews, fot. Solidarność RI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here