Rolnikom ma być łatwiej. Hogan ogłosił pakiet działań na rzecz uproszczenia WPR

Europejskie organizacje zrzeszające rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa i Cogeca pozytywnie oceniają nowy pakiet działań na rzecz uproszczenia wspólnej polityki rolnej (WPR). Zdaniem organizacji ułatwi on pracę rolników. Wdrożenie procedur upraszczających WPR ogłosił w tym tygodniu komisarz ds. rolnictwa UE, Phil Hogan.

 

\"rolnictwo,

 

– To dobra wiadomość. Nadmierna biurokracja hamuje innowacje i zmniejsza wydajność. Naszym głównym priorytetem jest prawdziwe uproszczenie WPR, przynoszące wymierne korzyści rolnikom, zwłaszcza w zakresie skomplikowanych środków zazieleniania. Działania, o które apelowaliśmy, stanowią krok naprzód i pozwolą na ograniczenie nadmiernej, kosztownej biurokracji, z którą zmagają się rolnicy – uważa Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen.

I podkreśla, że w pakiecie tym pozwolono na przeprowadzanie zapobiegawczych, wstępnych kontroli, umożliwiających rolnikom poprawę wniosków o przyznanie pomocy bez konieczności poniesienia kary.

– Wielce zbiurokratyzowany system kar administracyjnych przy płatnościach bezpośrednich również zostanie zastąpiony prostszym rozwiązaniem, co doceniamy. Ponadto, zostanie wprowadzony system „żółtych kratek” dla osób naruszających zasady po raz pierwszy. W przypadku gdy deklaracja jest nieznacznie zawyżona (poniżej 10% określonego obszaru), kara administracyjna będzie mogła być zmniejszona o połowę. Rolnicy, którzy otrzymają „żółtą kartkę” zostaną zarejestrowani i poddani kontrolom na miejscu w kolejnym roku – mówi Pesonen.

Czytaj także:
WPR i negocjacje handlowe priorytetem nowego szefa Cogeca

Copa i Cogeca apelują do komisarza Hogana o kontynuację procesu uproszczenia, "by rolnicy mogli po prostu prowadzić gospodarstwo i wytwarzać wysokiej jakości żywność potrzebną do wyżywienia rosnącej liczby ludności".

Redakcja AgroNews,fot. flickr.com/chafer machinery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here