Rolniku spiesz się – od dziś płatności maleją!

Kto nie złożył wniosku o dopłaty bezpośrednie za 2014 rok do 15 maja będzie miał obniżone należne mu płatności.

Wnioski o przyznanie za 2014 rok dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW, płatności rolnośrodowiskowych oraz wnioski o wypłatę pomocy na zalesione w ramach PROW 2007 – 2013 grunty rolne oraz grunty inne niż rolne powinny zostać złożone do 15 maja.

 

\"\"

 

Rolnicy, którzy złożą swoje wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 9 czerwca 2014 r., otrzymają pomniejszone należne im płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 2 czerwca 2014 r. Korekty wniosków złożone po tym terminie, ale nie później niż do 9 czerwca, będą obarczone sankcjami finansowymi polegającymi na pomniejszeniu należnych dopłat o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Wnioski o przyznanie wymienionych wyżej dopłat można składać osobiście w naszych biurach powiatowych, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową za pośrednictwem Poczty Polskiej – wówczas termin złożenia wniosku jest taki jak data jego nadania, można również skorzystać z wygodnej drogi elektronicznej i wysłać wniosek np. za pośrednictwem Internetu.

Do 14 maja w biurach powiatowych Agencji wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2014 rok złożyło ponad 1,2 mln rolników. Spośród nich 657 tys. ubiega się również o wsparcie ONW, a 96 tys. o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych. Pracownicy ARiMR są bardzo dobrze przygotowani do obsługi rolników składających wnioski o przyznanie tegorocznych dopłat, dlatego cały proces przebiega bardzo sprawnie, a rolnicy są zadowoleni, że nie muszą czekać w kolejkach na złożenie dokumentów. Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie tych dopłat w terminie umożliwiającym otrzymanie ich w pełnej wysokości, 14 i 15 maja wszystkie biura powiatowe ARiMR były czynne do godz. 22. W każdym województwie uruchomiono również dodatkowe punkty przyjmowania takich wniosków, ich wykaz wraz z terminami w których są czynne znajduje się na naszym portalu internetowym.

Tegoroczny nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich będzie już 11 z kolei, pierwszy został przeprowadzony w 2004 r. Na realizację płatności bezpośrednich za 2014 r. ARiMR ma ok. 3,4 mld euro.

Szacunkowa maksymalna stawka jednolitej płatności obszarowej w 2014 r. wyniesie ok. 219,87 euro na 1 hektar.

Podobnie jak w poprzednich latach, także w tym roku na jednym wspólnym formularzu wniosku można ubiegać się o:

  •  płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego;
  • pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i  innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (płatność ONW);
  • płatność rolnośrodowiskową w ramach PROW 2007-2013.

Rolnicy, którzy ubiegali się o takie płatności w ubiegłym roku, otrzymali z Agencji wstępnie wypełniony wniosek o przyznanie płatności wraz z załącznikami graficznymi oraz instrukcją ich wypełniania.

Złóż wniosek przez Internet
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca rolników do składania wniosków o przyznanie płatności za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji. W zakładce "System teleinformatyczny ARiMR-Wniosek przez Internet" (http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/system-teleinformatyczny-arimr.html) znajduje się specjalny formularz takiego wniosku. Umożliwia on wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego ARiMR oraz ich zatwierdzenie, co jest równoznaczne ze złożeniem do ARiMR wniosku o przyznanie płatności.

Aby móc skorzystać z tego wygodnego sposobu składania wniosku, rolnik musi posiadać   login i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR. Jeżeli nie posiada takich uprawnień, powinien złożyć u kierownika "swojego" biura powiatowego specjalny wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu, który można pobrać ze strony internetowej ARiMR. Uprawnienia do systemu teleinformatycznego ARiMR nadawane są bezterminowo i pozwalają także na korzystanie z elektronicznej drogi przy zgłaszaniu spraw związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt gospodarskich.

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics