Rosja nie ograniczy eksportu zbóż

Rosyjska decyzja w sprawie zbóż uspokoiła rynek.

Miniony tydzień upłynął pod znakiem nerwowego oczekiwania na decyzje władz rosyjskich w sprawie ewentualnych restrykcji w wywozie pszenicy po głębokim spadku zbiorów w wyniku suszy – informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków FAMU/FAPA.

Atmosferę dodatkowo podgrzały kolejne prognozy rosyjskiej produkcji. Firma SovEcon ponownie obcięła swoje szacunki zbiorów pszenicy, z 39 do 38 mln ton. Według jej obliczeń, oznacza to że w bieżącym sezonie kraj będzie miał mniej pszenicy na rynek krajowy i na eksport, niż w katastrofalnym sezonie 2010/2011, kiedy to władze Rosji wprowadziły czasowy zakaz eksportu tego zboża. Korektę prognozy ogłosiło również rosyjskie ministerstwo rolnictwa, szacując obecnie łączne zbiory zbóż na 70-75 mln ton wobec 75 mln zapowiadanych poprzednio.

W tej sytuacji sporym zaskoczeniem były wyniki posiedzenia rosyjskiej, rządowej komisji ds. bezpieczeństwa żywnościowego. Przy czym niespodzianką był nie tyle brak zapowiedzi restrykcji, co kategoryczna deklaracja wicepremiera Dworkowicza, który stwierdził że dopóki on odpowiada za ten sektor, nie zostaną wprowadzone żadne ograniczenia w eksporcie. W jego ocenie potrzeby żywnościowe kraju w odniesieniu do zbóż są zaspokojone w 100%, a nadwyżkę na eksport można szacować na 10-14 mln ton. Do tej pory, od 1 lipca br. Rosja sprzedała za granicę już 4,6 mln ton.

W rezultacie przez prawie cały okres sprawozdawczy ceny na światowym rynku powoli, ale jednak rosły. Efektem jest praktyczny brak znaczących zmian w notowaniach w skali tygodniowej. W Paryżu ceny pszenicy wyniosły 264,5 euro wobec 264 euro/tonę tydzień wcześniej, a w Chicago 322,3 USD wobec 321,3 USD/tonę.

Czy rosyjska decyzja uspokoi rynek w dłuższym okresie, a może pozwoli na obniżki cen? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Z pewnością ceny mogą ustabilizować się, a nawet spaść w okresie paru tygodni. Hamująco na ten proces będzie oddziaływało zachowanie rosyjskich eksporterów, którzy przed piątkową decyzją władz, obawiając się ewentualnych restrykcji, obniżali ceny swojej oferty, aby w jak najkrótszym czasie sprzedać za granicę jak najwięcej zboża. Obecnie mogą zmienić swoją politykę, co podroży ofertę jednego z największych dostawców pszenicy na światowy rynek.

Z drugiej jednak strony, stabilizację powinny wspomagać kolejne informacje o lepszych, niż do tej pory oczekiwano prognozach rozmiarów i jakości zbiorów w wielu istotnych krajach na rynku zbóż. Ostatnie szacunki niemieckiego ministerstwa rolnictwa zapowiadają na przykład zbiory zbóż na poziomie 44,7 mln ton, co oznacza wzrost o 6.7%.

Mimo spadku tegorocznych produkcji i eksportu na Ukrainie (wedle ostatnich szacunków, wywóz zbóż wyniesie 21,1 mln wobec przewidywanych uprzednio 23,3 mln ton), tegoroczne warunki zasiewów ozimin są w tym kraju zdecydowanie lepsze od tych z 2011 r. Przypomnijmy, że główną przyczyną załamania się produkcji zbóż u tego, znaczącego eksportera pszenicy i kukurydzy była przede wszystkim susza podczas zeszłorocznych zasiewów.

Także polskie zbiory są oceniane coraz lepiej. Niemiecka forma handlowa Toepfer szacuje polską produkcję pszenicy w tym roku na 7,7 mln ton wobec 9,3 mln rok temu, ale o 0,2 mln ton powyżej oceny z lipca.

Z opinii jakie napływają od polskich handlowców i producentów wynika, że zbiory mogą być jeszcze lepsze. Z całą pewnością pszenica jest bardzo wysokiej jakości, a kłopoty z podażą dotyczą przede wszystkim zboża paszowego. Co więcej, cenę na poziomie ok. 1000 PLN (ok. 238 euro) można otrzymać jedynie na bazie FOB w eksporcie. Ceny na rynku wewnętrznym nieznacznie tylko przekraczają 900 PLN, co wiąże się z rosnącym przekonaniem producentów mąki i pasz, że tegoroczne zbiory nie będą tak złe, jak się jeszcze kilka, kilkanaście tygodni temu spodziewano.

Więcej problemów może być na unijnym rynku kukurydzy. Wywołana suszą katastrofa w amerykańskiej produkcji zbiegła się bowiem z bardzo kiepską pogodą dla plantatorów także w Europie. Toepfer szacuje unijne zbiory w 2012 r. jedynie na 56,9 mln ton wobec 65,2 mln przed rokiem. Fatalne zbiory zanotują przede wszystkim Rumunia – 5,2 wobec 10,4 mln ton przed rokiem oraz Węgry – 5,6 mln w porównaniu do 8 mln ton. Aby uniknąć drastycznego wzrostu bardzo drogiego obecnie importu, który w zeszłym roku wyniósł 6,3 mln ton, unijni producenci pasz sięgną zapewne po jęczmień i pszenicę, co zwiększy presję cenową na tych rynkach.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,169FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,507ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE