Rosjanie skontrolują nasze mięso i mleko!

Rosyjskie służby weterynaryjne skontrolują w listopadzie kolejne polskie zakłady mięsne i mleczarnie, które starają się o uprawnienia do eksportu swoich produktów na tamtejszy rynek – poinformował Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.

 

\"\"

 

Do kontroli zgłosiło się w sumie ponad 40 firm. Obecnie do Rosji mogą eksportować 54 zakłady mięsne, zgodę za sprzedaż chce dostać jeszcze 29 producentów mięsa czerwonego i białego. Prawo do eksportu ma też 55 mleczarni, a kolejnych dziewięć stara się o uprawnienia. Zgłosiły się też trzy chłodnie składowe (obecnie uprawnienia ma 11), jeden zakład produkcji jelit (5 może już eksportować) i sześć zakładów pakowania jajek – wyliczał szef weterynarii.

Zakłady, które mają czasowo wstrzymany eksport z powodu wykrytych nieprawidłowości, mogą być także skontrolowane, ale o tym zdecydują Rosjanie. Natomiast prawdopodobnie nie będą kontrolowane firmy, które już mają uprawnienia do handlu z Rosją.

Związek zaznaczył, że do Polski przyjadą dwie grupy przedstawicieli rosyjskiej weterynarii. Jedna – to uczestnicy polsko–rosyjskiej weterynaryjnej grupy roboczej. 12 i 13 listopada odbędzie się spotkanie, na którym będą omówione bieżące problemy, m.in. dot. wymogów w handlu. Rozmowy prowadzone będą w Instytucie Weterynarii w Puławach.

Z polskiej strony będzie im przewodniczył Główny Lekarz Weterynarii. Przy okazji wizyty Rosjanie zapoznają się z pracą tej placówki.

Druga grupa – to weterynarze, którzy będą przeprowadzać kontrole w zakładach. Przewidziane jest tam spotkanie przedstawicieli polskich związków branżowych oraz wojewódzkich inspektoratów weterynarii. Ustalą kolejność kontroli zakładów. Potrwa ona około dwóch tygodni.

Czytaj także:
Podział rolników na bogatych i biednych?!
Rolniku, sprawdź ile wyniesie Twoja składka zdrowotna!
Po wzrostach nagły spadek – co się dzieje na rynku wieprzowiny?!

O wynikach kontroli Rosjanie poinformują już po powrocie do Moskwy. Poprzednim razem pozwolenie na eksport dostało ponad 70 proc. starających się o to firm.

– Inspekcja będzie starała się uwodnić, że polska żywność jest bezpieczna – powiedział Związek. Podkreślił, że współpraca z Rosjanami układa się bardzo dobrze.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here