Rosną ceny prosiąt. Przez trzy miesiące o 11 euro

Ceny prosiąt w UE znacząco wzrosły na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy o 11 euro – informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Na koniec lutego wyniosły one 54 euro za sztukę, czyli ok. 240 złotych.

 

\"rolnictwo,

Ceny prosiąt u czołowych poducentów

Prosięta w Danii w 9 tygodniu 2017 roku, a więc od 27 lutego do 5 marca kosztowały 490 DKK/30 kg (ok. 285 zł). Z kolei w Niemczech w tym samym okresie ich cena kształtowała się na poziomie 63 euro/28 kg (ok. 272 zł).

Zdaniem  analityków rosnące ceny odzwierciedlają ograniczoną podaż prosiąt oraz nadzieję na wzrost cen tuczników w całej Europie.

– Handel prosiętami nabrał nowego impetu szczególnie w takich krajach jak Niemcy i Polska. Niewątpliwymi beneficjentami tej sytuacji są duńscy producenci i eksporterzy – czytamy w komunikacie KZP-PTCh.

Dalsze podwyżki cen prosiąt

Na dalsze podwyżki cen prosiąt wpływ będzie miała skala spodziewanych wzrostów cen tuczników. Na razie wśród producentów żywca panuje optymistyczny nastrój ze względu na zbliżający się sezonowy wzrost popytu na wieprzowinę w Europie. Niskie ceny paszy sprzyjają rozwojowi produkcji żywca wieprzowego. Konkurencja amerykańska na rynkach Azji przy obecnej cenie wieprzowiny w USA i wysokim kursie dolara wobec euro nie jest już tak wielkim wyzwaniem dla eksporterów unijnych.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here