Rosną unijne kontrakty na zboża

W Paryżu drożały w poniedziałek stare i nowe zbiory pszenicy oraz kukurydzy. Jednocześnie rośnie różnica w wycenie starych dostaw w porównaniu z nowymi. Kolejne osłabienie euro w stosunku do dolara wspierało wyceny unijnych kontraktów, wywierając presję na notowania pszenicy w Chicago (spada konkurencyjność eksportu wycenianego w usd).

Unijne kontrakty na zboża zaczęły tydzień od lekkiego wzrostu
Unijne kontrakty na zboża zaczęły tydzień od lekkiego wzrostu

Notowania rzepaku (stary i nowy zbiór) spadły w poniedziałek z historycznego szczytu w ślad za rynkiem olejów roślinnych. Władze Indonezji zweryfikowały ogłoszony w ubiegłym tygodniu zakaz eksportu, który początkowo miał dotyczyć oleju palmowego, do oleju oleinowego. Stąd rekordowo drogie oleje roślinne traciły w poniedziałek na wartości. Ryzyko wprowadzenia zakazu eksportu przez Indonezję (odpowiada za 56% światowego eksportu oleju palmowego) nadal istnieje, a miało by to zatrzymać galopujące ceny olejów roślinnych na rynku krajowym.

Już po sesji w Chicago USDA opublikował dane na temat postępu i kondycji amerykańskich upraw i będą one wspierać dzisiejsze notowania, zwłaszcza pszenicy w Chicago.

Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchrt.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił traktor!

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło w okolicach Rymanowa Zdroju. 64-latek został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń, mężczyzna zmarł. 27...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE