Rusza obywatelski komitet godnej emerytury dla rolników

PSL poparł obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Proponowane przepisy zakładają obniżenie wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

\"rolnik,


Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, poinformował, że powołano komitet obywatelski godnej emerytury dla rolników. Jego przedstawiciele zamierzają przedstawić inicjatywę ustawodawczą, która przewiduje obniżenie wieku emerytalnego dla rolników. Rozpoczęli już akcję zbierania podpisów pod ustawą. Mają nadzieję, że ich wymaganą ilość – 100 tysięcy – zdobędą do końca listopada.

– Chcemy, żeby rolnik szedł na emeryturę w wieku: 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat u mężczyzn. Oczywiście zachowując to, że musi być to 30 lat okresu składkowego – podkreślił Janusz Maćkowiak, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego.

PSL popiera akcję

Ludowcy wspierają inicjatywę i zapowiadają, że aktywnie włączą się w zbieranie podpisów.

– Będziemy pomagać w akcji. Uważamy, że rolnikom, za ich ciężką prace, należy się wcześniejszy wiek emerytalny. Tak jak zagwarantował to PSL – zadeklarował Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Według Dariusza Suszyńskiego z Komitetu Obywatelskiego podniesienie wieku emerytalnego dla rolników o 5 lat prowadzi do sytuacji, w której rolnik musi pracować do samej śmierci na swoim gospodarstwie.

– Prognozy niestety są straszne. Rolnictwo w całej Europie się starzeje. W Polsce ten proces będzie lada moment postępował szybciej – zaznaczył Suszyński.

Zdaniem posła PSL Mieczysława Kasprzaka nie wszyscy rolnicy wierzą w to, że PiS aż tak ich oszukał.

– Wiek emerytalny miał być obniżony, tymczasem jest podwyższony. Rolnicy często dowiadują się o tym dopiero teraz, gdy przychodzą do KRUS. Będziemy robić wszystko, aby przywrócić dotychczasowy wiek emerytalny dla rolników – zapewnił.

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale uniemożliwiają rolnikom wcześniejsze przejście na emeryturę. Do tej pory emeryturę można było pobierać dopiero po ukończeniu 67 roku życia bez względu na płeć. Ale rolnicy mogli zdecydować się na to świadczenie już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here