Ruszył konkurs na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską małopolską wieś

Po 45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Jego organizatorem jest Województwo Małopolskie.

 

\"rolnictwo,

 

„Piękna Małopolska Wieś” i „Nowatorska Małopolska Wieś”

Od 24 marca gminy mogą zgłaszać swoje sołectwa, które zasługują na miano „Pięknej Małopolskiej Wsi” i „Nowatorskiej Małopolskiej Wsi”. Termin składania kandydatur mija 21 kwietnia br.

Czytaj także: 

Pracownicy warszawskich biur chcą spróbować się w zawodzie juhasa

Małopolskie: nowi kandydaci na listę produktów tradycyjnych

Gminy mogą zgłaszać sołectwa znajdujące się na ich terenie. Laureatów w dwóch kategoriach: „Piękna Małopolska Wieś” i „Nowatorska Małopolska Wieś” poznamy podczas dożynek wojewódzkich, pod koniec sierpnia br. Zwycięzcy otrzymają po 45 tys. zł. W sumie na nagrody dla laureatów Województwo Małopolskie przeznaczyło 220 tys. zł.

– W Małopolsce mamy 1914 sołectw. Nie mam wątpliwości, że każde z nich zasługuje na miano tego wyjątkowego. Po to właśnie stworzyliśmy konkurs „Niezwykła Małopolska Wieś 2017”. Chcemy w ten sposób wyróżnić nasze małe ojczyzny, które są nie tylko piękne wizualnie i zadbane, ale też podejmują różne inicjatywy lokalne i angażują w te działania swoich mieszkańców – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Cenne lokalne inicjatywy

Głównym założeniem konkursu jest wyróżnienie tych sołectw i ich mieszkańców, którzy aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi. Dlatego szczególny nacisk będzie kładziony na ocenę lokalnych inicjatyw, które zrealizowano na terenie danego sołectwa w ciągu ostatnich 5 lat. Pośrednio konkurs ma więc promować dbałość o estetykę danej wsi oraz ochronę dziedzictwa kulturowego, doceniane będą też działania podejmowane na rzecz zmiany wizerunku, w szczególności te o charakterze społecznym, gospodarczym i środowiskowym, a także przedsięwzięcia, których celem jest wzmacnianie tożsamości lokalnej i integracja mieszkańców.

Redakcja AgroNews, fot. WikiMedia Commons Jerzy Opioła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here