Ryby tańsze niż drób ale droższe niż wieprzowina

Połowy ryb na Bałtyku wyniosły w okresie styczeń – maj 2012 r. 55,8 tys. ton i były o 17,7% niższe niż  w przed rokiem – informuje Krzysztof  Hryszkoz z Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej.       

Na spadek połowów wpłynęły głównie  o blisko 50% mniejsze wyładunki śledzi (7,0 tys. ton)  oraz o 15% szprotów (do 37,7 tys. ton). Około 18%  wyłowionych szprotów zostało sprzedanych przez rybaków  bezpośrednio w portach duńskich, szwedzkich  i łotewskich, za które otrzymywali od 0,83 do 1,10 zł/  kg.

Na wysokim poziomie utrzymują się połowy dorszy  (wzrost w analizowanym okresie o 21,6% do 6,1 tys.  ton), przy stabilizacji wyładunków storni (4,5 tys. ton).  Produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza  w dużych zakładach przemysłu rybnego (zatrudnienie  powyżej 49 osób) utrzymuje się w 2012 r. na  poziomie zbliżonym do roku poprzedniego. W kwietniu  wyniosła ona 23,8 tys. ton i była o 1,3% wyższa niż  w kwietniu 2011 r., ale od początku roku wyprodukowano  łącznie 110,9 tys. ton produktów, tj. o 1,3% mniej niż  w analogicznym okresie roku poprzedniego.

O spadku  produkcji zadecydowało przede wszystkim 17,5%  ograniczenie przetwórstwa ryb wędzonych. O 3,5%  zwiększyła się co prawda produkcja wędzonych łososi  (do 14,8 tys. ton), ale o ponad 40% ograniczono produkcję  innych ryb (głównie makreli i szprotów).

Spadek  produkcji tych wyrobów został jednak zrekompensowany  zwiększoną produkcją produktów wysokoprzetworzonych:  marynat, konserw, sałatek i pozostałej  galanterii rybnej (o 5,1% do 66,1 tys. ton). W strukturze  produkcji tej grupy dominują przetwory ze śledzi z 54%  udziałem (32% w produkcji sektora ogółem), następnie  szproty i sardynki oraz makrele.

 

\"\"

Znaczny wzrost produkcji  odnotowano także w przetwórstwie ryb na mrożone  mięso oraz produkcji ryb morskich mrożonych  (o 30-40%). 

W okresie styczeń-kwiecień 2012 r. eksport ryb,  przetworów rybnych i owoców morza wyniósł 137,2 tys.  ton i był o 13,1% większy niż rok wcześniej. Wpłynął na  to głównie zwiększony wywóz przetworów i konserw  (o 51% do 52,7 tys. ton), ryb mrożonych (o 47% do  29,6 tys. ton) oraz ryb wędzonych (o 14% do 13,6 tys.  ton). W przypadku przetworów decydujące znaczenie  miała rekordowa sprzedaż śledzi do Niemiec, która  w porównaniu z czterema miesiącami 2011 r. zwiększyła  się blisko 2,5-krotnie.

Eksport ten miał w znacznej  części charakter uszlachetniający, tzn.  firmy niemieckie dostarczały surowiec  do przerobu firmom polskim i odbierały  gotowe produkty. W eksporcie  ryb mrożonych dominowała natomiast  tzw. sprzedaż burtowa realizowana  przez statki dalekomorskie, które operują  na wodach Mauretanii. Na statki  obcych bander przeładowywano  głównie ostroboki, makrele, sardynki  oraz sardynele. Wartość eksportu sektora  rybnego zwiększyła się w okresie  styczeń-kwiecień 2012 r. o 8,5% i wyniosła  1 627 mln zł.

W imporcie ryb,  przetworów rybnych i owoców morza  odnotowano spadek wielkości przywozu o 4,1% do  144,5 tys. ton, przy 1,0% wzroście wydatków na ich zakup  (do 1 570 mln zł). Zmniejszyło się zapotrzebowanie  na wszystkie ważniejsze grupy produktów za wyjątkiem  ryb świeżych, gdzie zwiększył się popyt przetwórni na  łososie z przeznaczeniem do produkcji ryb wędzonych  i eksport.

W największym stopniu ograniczono  import ryb mrożonych (o 16,5), filetów i mięsa z ryb  (o 10,7%) oraz przetworów i konserw (o 5,2%). Spośród  ważniejszych gatunków ryb sprowadzanych do kraju  największy spadek dotyczył pangi (o 44%), tuńczyków  (o 26%), czarniaków (o 24%) i makreli (o 14%). Więcej  zaimportowaliśmy natomiast łososi, mintajów i dorszy.

Mimo, że ryby i przetwory rybne były w maju br.  o ok. 10% droższe niż przed rokiem, to od kilku miesięcy  obserwujemy wyhamowanie podwyżek cen.  W porównaniu z grudniem 2011 r. wzrost cen detalicznych  wyniósł średnio 2,8% i był o 2 pkt. proc. niższy od  wzrostu cen żywności ogółem i taki sam jak wzrost cen mięsa.

Ryby relatywnie staniały w relacji do silnie drożejącego w tym czasie drobiu (o 5,4%), ale podrożały  w stosunku do mięsa wieprzowego, którego ceny wzrosły  w niewielkim stopniu (o 0,9%). Spośród różnych  grup produktów najsilniej drożeją ryby solone, głównie  śledzie (o 8,2%) oraz przetwory i konserwy (o 4,2%),  a niższe ceny za sprawą łososi, notowane są w przypadku  ryb wędzonych.

Źródło: Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here