Advertisement

Rynek ciągników ze spadkiem po żniwach

Sierpień zakończył się rejestracją 690 nowych ciągników rolniczych. To o 15 proc. mniej niż w lipcu. Sprzedaż ciągników była również niższa od ubiegłorocznej o 12 proc. – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Spadek sprzedaży w okresie wytężonej pracy jest normalnym trendem, martwić może jednak sprzedaż niższa od ubiegłorocznej. Wszystko wskazuje na to, że susza, która dotknęła rolników w tym roku będzie miała swoje odzwierciedlenie w dłuższej perspektywie na rynku ciągników rolniczych – komentuje Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Sprzedaż ciągników. Pierwszy tysiąc dla lidera

Na czele sierpniowego rankingu uplasował się New Holland ze 144 rejestracjami. Był to co prawda wynik o 23 proc. niższy od lipcowego oraz 4 proc. niższy od tego z sierpnia 2017 roku, jednak wystarczył producentowi do przekroczenia 1000 rejestracji. Włoska marka z końcem sierpnia odnotowała rejestrację 1138 ciągników.

Drugą lokatę zajęła marka John Deere ze 127 rejestracjami zielono-żółtych traktorów. Taka ilość to spadek o 17 proc. w porównaniu z lipcem, w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku John Deere odnotował 2 proc. wzrost.

Ostatnią lokatę wywalczył Zetor z 71 rejestracjami, dla czeskiego producenta oznacza to wzrost sprzedaży o 14 proc. w porównaniu z lipcem. Marka w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku sprzedała jednak 24 proc. mniej ciągników.

Wybór gospodarzy

Najchętniej wybieranym ciągnikiem w sierpniu był John Deere 5090M, ten model wybrano 22 razy. Kolejne dwie pozycje przypadły liderowi ogólnego zestawienia sprzedaży – marce New Holland. Model T4.75S, będący nowym ciągnikiem kompaktowym producenta zarejestrowano w sierpniu 19 razy. Model TD 5.85 uzyskał natomiast w omawianym okresie 18 tablic rejestracyjnych.

 Mazowsze liderem

Mazowsze ponownie odnotowało największą ilość rejestracji ciągników rolniczych. W sierpniu tablice uzyskało tam 134 ciągników, czyli o 6 proc. mniej niż w lipcu. Biorąc jednak pod uwagę analogiczny okres ubiegłego roku, w województwie odnotowano 26 proc. wzrost. Lubelskie uplasowało się na drugiej pozycji z 67 rejestracjami, taka ilość nowych tablic oznacza spadek rejestracji o 17 proc. w ujęciu miesięcznym. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku, w regionie zarejestrowano 6 proc. mniej traktorów. Ostatnie miejsce podium przypadło województwu kujawsko-pomorskiemu, tablice z oznaczeniem tego województwa otrzymało w sierpniu 60 nowych ciągników, a więc dokładnie tyle samo co miesiąc wcześniej. Była to jednak sprzedaż niższa o 32 proc. od tej odnotowanej w sierpniu ubiegłego roku.

Redakcja AgroNews, na podst. Martin&Jacob, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − siedem =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Michał Kołodziejczak podsłuchiwany Pegasusem

Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii jest kolejną osobą, którą podsłuchiwała władza. Inwigilację potwierdził we wtorek Citizen Lab. - "Mój telefon był sprawdzany przez dwa dni -...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE