Samorząd rolniczy domaga się obniżenia cen nawozów

Dolnośląski samorząd rolniczy zaapelował do ministra rolnictwa o interwencję w sprawie cen nawozów mineralnych produkowanych przez zakłady kontrolowane przez Skarb Państwa.

 

\"\"
 

Zdaniem tamtejszych rolników należy doprowadzić do urealnienia cen nawozów w naszym kraju oraz obniżenia ich do poziomu cen europejskich.

Według przeprowadzonej przez Dolnośląską Izbę Rolniczą analizy od stycznia bieżącego roku ceny nawozów azotowych spadły na świecie o blisko 10 proc. Tymczasem w Polsce ceny pozostają na niezmiennym poziomie mimo wyraźnego spadku cen surowców energetycznych.

"Rząd, jako właściciel zakładów produkujących nawozy mineralne, powinien doprowadzić do reakcji zakładów na bieżącą sytuację rynkową. Nie może być tak, że rolnicy zaopatrują się w nawozy importowane, które są tańsze od krajowych, a krajowe spółki nawozowe przeznaczają ogromne środki na reklamę nawozów w mediach. Aktualna sytuacja producentów rolnych, w tym wysokie koszty produkcji przy niższych cenach skupu płodów rolnych, znacznie obniża konkurencyjność polskiego rolnika na globalnym rynku" – informuje Izba.

Czytaj także:
Lubelski sejmik krytycznie o zmianach w obrocie ziemią

Rolnicy z Dolnego Śląska są zdania, że obniżenie cen nawozów korzystnie wpłynęłoby na sytuację ekonomiczną wielu gospodarstw, które dziś borykają się z problemami finansowymi. Samorząd podkreśla, że miniony rok był bardzo trudny dla branży rolnej, a do tego nastąpiły opóźnienia w wypłacie dopłat bezpośrednich.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/micolo j

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here