Samorząd weterynaryjny chce nowego urzędu bezpieczeństwa żywności

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności – poinformował Jacek Łukaszewicz, prezes Izby.

 

\"rolnictwo,

 

– Chcemy kompetentnej oraz apolitycznej instytucji, zbudowanej na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej, która będzie podległa bezpośrednio Premierowi RP – powiedział Łukaszewicz.

Zdaniem KIL-W, nowa Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności powinna zostać zbudowana na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej. "Takie rozwiązanie podyktowane jest względami praktycznymi i merytorycznymi. Inspekcja Weterynaryjna jako jedyna posiada sprawdzone struktury w każdym powiecie".

– Jednocześnie nowa inspekcja, która powstanie po konsolidacji, będzie w 80 proc. zajmować się sprawami weterynaryjnymi, które automatycznie staną się podstawą jej działalności – tłumaczy Jacek Łukaszewicz.

I dodaje, że Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności powinna podlegać bezpośrednio premierowi. Takie rozwiązanie wzorowane jest na podległości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Aby zagwarantować skuteczną bezstronność nowej inspekcji w ochronie zdrowia konsumenta, konieczne jest jej „wyprowadzenie” z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie rozwiązanie proponuje zresztą w swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli oraz w swoim programie Prawo i Sprawiedliwość – przekonuje Łukaszewicz. I dodaje, że chce „zagwarantować wysokie standardy w stosunku do osób pełniących w Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności funkcje kierownicze”.

– Gwarancją bezpieczeństwa żywności, co proponujemy w naszym projekcie, jest powierzenie sterów Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności w ręce lekarzy weterynarii. Chcemy, aby obowiązywały ich wysokie wymagania merytoryczne oraz żeby byli wybierani na drodze transparentnego i obiektywnego konkursu. Chcemy także zapewnić im niezależność poprzez uniemożliwienie ich powoływania i odwoływania na skutek politycznych decyzji – mówi Łukaszewicz.

Projekt Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej jest odpowiedzią na pomysły konsolidacji inspekcji zajmujących się bezpieczeństwem żywności zaprezentowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lipcu 2016 r.

– Nasze zdecydowane stanowisko wobec tych szkodliwych propozycji oraz udowodnienie, że są one niezgodne z przepisami międzynarodowymi, doprowadziło do przedstawienia przez resort rolnictwa nowej propozycji reformy. Naszym zdaniem jest to krok w dobrym kierunku. Liczymy, że oba projekty, obywatelski oraz ministerialny, spotkają się ostatecznie w Sejmie i będą podstawą do przeprowadzenia merytorycznej i zgodnej z normami prawa światowego reformy urzędowej kontroli żywności – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. 

KRL-W poinformowała, że w mediach społecznościowych rozpoczęła się akcja medialna mająca na celu przekonanie społeczeństwa do poparcia obywatelskiego projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności. W Internecie pojawiły się filmy i banery reklamowe wzywające do poparcia projektu ustawy. W tym samym celu wydrukowanych zostało również kilkadziesiąt tysięcy ulotek oraz plakatów.

Na potrzeby kampanii medialnej działa też strona internetowa www.bezpieczna-zywnośc.pl. Pod adresem http://bezpieczna-zywnosc.pl/zbieraj-podpisy/ znajduje się treść obywatelskiego projektu ustawy, a także wzór listy do zbierania podpisów, który można ściągnąć na komputer i wydrukować.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here