Sanitarny odstrzał dzików zrealizowany w 64 procentach

Sanitarny odstrzał dzików został zintensyfikowany. Do tej pory zrealizowano go w 64 proc. – tak wynika z komunikatu resortu rolnictwa po posiedzeniu międzyresortowego zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF.

 

\"rolnictwo,


Ostatnie ognisko ASF w stadzie świń zostało stwierdzone 9 września w gospodarstwie utrzymującym 63 świnie w powiecie łosickim. Było to 20 ognisko od czasu stwierdzania pierwszego przypadku ASF u świń w Polsce, a więc od lutego 2014 roku.


W czasie posiedzenia członkowie zespołu przedstawili informacje o realizacji działań zmierzających do ograniczenia szerzenia się ASF, podejmowane przez poszczególne resorty.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech omówiła działania legislacyjne w tym zakresie, które prowadzone są w resorcie rolnictwa. Z kolie wiceminister środowiska Andrzej Konieczny poinformował o zintensyfikowaniu odstrzału sanitarnego dzików. Został on obecnie zrealizowany w 64 proc.

Celem tego odstrzału jest zmniejszenie gęstości populacji dzika w pasie 50 km. od wschodniej granicy Polski, do poziomu 0,5 osobnika na km2. Całkowita liczba dzików planowanych do odstrzału sanitarnego wynosi 7468 dzików w województwach lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Poza tym na terenach objętych restrykcjami i w strefach ochronnych od 13 sierpnia przeprowadzono 2000 kontroli targowisk, środków transportu i zakładów gastronomicznych pod kątem przestrzegania stosownych przepisów.

Obecny na posiedzeniu zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, że w ubiegłym tygodniu w Brukseli, przegłosowano zmianę, która polega na "wyłączeniu jednej z gmin w województwie podlaskim z obszaru objętego ograniczeniami i przeniesieniu jej do obszaru ochronnego, co powoduje złagodzenie wymogów przemieszczania świń z tej gminy”.

oprac. Kamila Szałaj, fot.:pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here