Sasin: Koniec energetyki węglowej w Polsce najwcześniej za 30 lat

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział koniec energetyki węglowej w Polsce na rok 2050 lub nawet 2060  -podaje EURACTIV.pl.  Jednak realny plan naprawczy dla górnictwa obiecał przedstawić już za dwa miesiące.

“Zakładamy, że kres energetyki węglowej w Polsce to rok 2050 czy nawet 2060. Dziś rynek mocy pozwala nam zapewnić finansowanie energetyki węglowej do 2040 r.” – oświadczył wicepremier Jacek Sasin. Zastrzegł przy tym, że zapewnienie takich warunków po 2040 r. zależy od efektów rozmów z KE.

Sasin przyznał także, że rząd chciałby doprowadzić do „utworzenia z obecnych trzech podmiotów energetycznych: Tauronu, PGE i Enei – dwóch podmiotów”. “Jeden byłby węglowy, a drugi niewęglowy” – wyjaśniał „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. Poinformował też, że już toczą konsultacje z KE w tej sprawie i podkreślił, że są “pewne precedensy w Europie”.

“Stworzenie podmiotu konsolidującego węglowe aktywa energetyczne umożliwiłoby zapewnienie finansowych podstaw działania energetyki węglowej w najbliższych dziesięcioleciach, a z drugiej strony otworzyłoby drogę do intensywnych inwestycji w inne źródła energii” – dodał minister aktywów państwowych zwracając uwagę, że część niewęglowa będzie musiała intensywnie inwestować w budowę alternatywy dla węgla.

Sasin zapowiedział także, że te pomysły zostaną “wkrótce” przedstawione jako część przygotowywanej przez resort klimatu polityki energetycznej Polski do 2040 r.

Plan ratunkowy – pierwsze podejście nieudane

Minister aktywów państwowych przyznał, że chodzi o poważne zmiany i dlatego pośpiech nie jest wskazany. Przypomniał przy tym, że Zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG – największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w UE, które przejęło majątek i zobowiązania bankrutującej Kompanii Węglowej) w porozumieniu z Ministerstwem Aktywów Państwowych, przygotował plan restrukturyzacji. W ocenie wicepremiera przedstawiony plan był realny, ekonomicznie uzasadniony i dawał gwarancję funkcjonowania PGG w najbliższych latach.

Przewidywał on zamknięcie części kopalń i obniżkę płac w PGG. Do zamknięcia przewidziano trzy tzw. ruchy Kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz Kopalni Wujek, a ostatnia kopalnia węgla miałaby działać nie dłużej niż do 2036 r. Plan ratunkowy dla kopalni zakładał również obniżkę pensji w PGG o 30 proc. oraz zawieszenie na cztery lata „czternastki”, czyli dodatkowej górniczej pensji.

Podczas wtorkowego (28 lipca) spotkania ze związkowcami w Katowicach, z udziałem wicepremiera Sasina, zarząd PGG oświadczył jednak, że nie wdroży przygotowanego wcześniej programu. Nie pomogła zachęta dla górników, którzy za zgodę na zamykanie kopalń i ograniczanie wydobycia mieli dostać pięć miliardów złotych z budżetu i 1,75 miliarda z Polskiego Funduszu Rozwoju. Prezes PGG Tomasz Rogala zapewnił wtedy, że PGG ma pieniądze na wypłaty wynagrodzeń dla 41-tysięcznej załogi w sierpniu.

Sasin: Realny plan naprawczy za dwa miesiące

“To, że dziś będziemy rozmawiać bez tego planu, jest spowodowane ostrym sprzeciwem strony społecznej” – podkreślił Sasin w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z “DGP”. Wyjaśnił, że postanowiono wobec tego “nie forsować go na siłę jako punktu wyjścia do rozmowy z partnerami społecznymi o ratowaniu polskiego górnictwa węgla kamiennego”.

“Chcemy zacząć dialog od nowa. Nie wyobrażam sobie bowiem, by tak poważne zmiany przeprowadzać bez zgody ze strony społecznej” – oświadczył  wicepremier w opublikowanej wczoraj rozmowie z „DGP”.

“Na pewno realny plan naprawczy trzeba przedstawić w ciągu góra dwóch miesięcy. I tyle daliśmy sobie czasu” – poinformował. Zapewnił także, że rząd będzie szukać skutecznych sposobów, by zapewnić PGG  przetrwanie tego roku.

Nikt nie chce likwidować kopalni, ale to konieczność

Sasin zapewnił też, że jest “ostatnią osobą, która chciałaby likwidować kopalnie”, jednak przyznał, że wydarzenia z ostatnich lat wymuszają “przewartościowanie spojrzenia”. “Oczywiście, każdą propozycję strony społecznej dokładnie przeanalizujemy, ale powiedzmy sobie jasno: znalezienie realnej alternatywy dla rozwiązania, które było na stole, będzie bardzo trudne” – zapowiedział podkreślając, że likwidacja kopalń nie jest kaprysem władz tylko koniecznością.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pod koniec zeszłego tygodnia, że przez najbliższe miesiące rząd będzie konsultować plan naprawy polskiego górnictwa z naukowcami, specjalistami i związkowcami. “Razem z panem wicepremierem Jackiem Sasinem zaproponowaliśmy 2-3 miesięczny okres dyskusji z włączeniem naukowców, specjalistów, a także związkowców, po to, by te nowe propozycje trafiły na bardziej zgodną tkankę społeczną” – poinformował szef rządu w czasie czwartkowej (30 lipca) konferencji.

“Zależy nam na tym, żeby wypracować odpowiednie podejście do polityki klimatycznej, energetycznej, wydobywczej i górniczej” – zapewnił Morawiecki.

Były minister energii uspokaja

Były minister energii Krzysztof Tchórzewski uspokaja jednak przypominając, że rządowi Zjednoczonej Prawicy już raz udało się przezwyciężyć kryzys tej branży. “W 2015 roku jako rząd PiS odziedziczyliśmy tragiczną sytuację w górnictwie. I poradziliśmy sobie z tym, że były nadwyżki węgla.

Poradzimy sobie i tym razem” – zapewnił w zeszłym tygodniu. W rozmowie z “SE” podkreślił, że choć 75 proc. energii w Polsce jest wytwarzane wciąż z węgla, to energetyka i górnictwo “zmierza we właściwym kierunku”.

Były minister podkreślił również, że zarówno to, co dzieje się obecnie w polskim górnictwie, jak i to co się dotychczas działo, jest uzgadniane z KE. “Jest problem, ale nie jest to żadna katastrofa” – ocenił Tchórzewski.

Według niego ewentualne zamknięcie kopalni jest kwestią polityczną, do której przyczynia się tzw. pakiet zimowy, czyli propozycja KE „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” (ma m.in. poprawić efektywność energetyczną i zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych).

Autor Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + 7 =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

Wirus HPAI nie odpuszcza! Potwierdzono kolejne ogniska choroby

Ptasia grypa nie ustępuje. Potwierdzono kolejne 5 ognisk wirusa HPAI. W sumie do dziś mamy 306 ognisk grypy ptaków. Przypominamy, że w całym ubiegłym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE