Sawicki: będzie rozważana pomoc socjalna dla poszkodowanych wskutek suszy

 Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki wraz z dyrektorem rządowego centrum bezpieczeństwa Januszem Skulichem odbyli wideokonferencję z wojewodami.

\"rolnictwo,
Wideokonferencja ministra Sawickiego i dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z wojewodami

Rozmowa dotyczyła skutków suszy w Polsce.

– Z meldunków przekazanych przez wojewodów wynika, że problem suszy dotyka około 1/3 gmin w Polsce – poinformował minister Marek Sawicki podczas briefingu po zakończeniu wideokonferencji.

– Sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych województwach – powiedział minister.

– Do połowy sierpnia powinniśmy uzyskać chociaż cząstkowe dane z prac komisji szacujących straty w gospodarstwach – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister podkreślił również, że będzie rozważana pomoc socjalna, ale jak podkreślił nie ma możliwości, aby zrekompensować rolnikom obniżkę wartości zbiorów, jaką rolnicy uzyskają wskutek suszy.

– Zmieniliśmy zasady dopłat do rolniczych ubezpieczeń upraw i zwierząt, ale musimy zastanowić się, czy nie warto powrócić do ubezpieczeń pakietowych od zdarzeń klimatycznych – powiedział minister Sawicki dodając, że opowiada się za takim rozwiązaniem, ale ostateczna decyzja będzie należała do parlamentu.

– Zagrożenia suszą nie są jedynym problemem, wysokie temperatury mogą skutkować intensywnymi burzami, opadami i gradobiciem – zwrócił uwagę dyrektor RCB Janusz Skulich.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here