Sawicki złoży wniosek o powrót do pakietowego ubezpieczania upraw

– Planuję wniesienie nowelizacji, która przywróci pakietowe ubezpieczenia upraw rolnych – powiedział na spotkaniu z organizacjami rolniczymi minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

\"rolnictwo,
Spotkanie ministra rolnictwa z COPA-COGECA i CEJA

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się dzisiaj ze związkowcami działającymi w unijnych organizacjach COPA-COGECA i CEJA. Głównym tematem rozmowy była sprawa suszy oraz pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki.

Związkowcy poinformowali ministra o szkodach w uprawach, jakie z powodu wysokich temperatur występują w ich regionach.

– Apeluje po raz kolejny o szybsze efekty prac komisji szacujących straty. Bez nich nie mogę uruchomić dostępnych mi środków pomocy dla rolników – powiedział Marek Sawicki, który jednocześnie zapowiedział, że w związku z docierającymi do MRiRW sygnałami krytycznie oceniającymi prace komisji szacujących straty, do wojewodów i wójtów, zostanie wysłana instrukcja mająca ujednolicić zasady ich prac. 

Czytaj także:
Sawicki: Polska sprzeda żywność na rekordowym poziomie 25 mld euro

– Niezbędna jest również kolejna nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw  i zwierząt gospodarskich. Nie może być tak, że w skali kraju tylko nieco ponad 80 osób wykupiło polisy od suszy. Dlatego musimy wrócić do pakietowego ubezpieczenia upraw od wszystkich klęsk w jednej polisie. Odeszliśmy od tego rozwiązania w 2009 r. na wniosek organizacji rolniczych – powiedział minister rolnictwa.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here