Science: neonikotynoidy szkodzą pszczołom

Najnowsze wyniki badań opublikowane przez czasopismo „Science” na pewno wzbudzą wiele kontrowersji wśród producentów rzepaku. Naukowcy, którzy przeprowadzili badania na największą, jak do tej pory skalę, nie mają wątpliwości – neonikotynoidy są szkodliwe dla pszczół oraz dla trzmieli.

\"rolnictwo,

Do tej pory badania nad neonikotynoidami były prowadzone w warunkach laboratoryjnych. Tym razem przeprowadzono je na polach. Objęto nimi 33 duże gospodarstwa w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz na Węgrzech. Nasiona rzepaku wysiane na te pola potraktowano zaprawami zawierającymi substancje czynne z grupy neonikotynoidów: klotianidynę i tiametoksam.

Okazało się, że w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech pszczoły zapylające ten rzepak gorzej przetrwały zimę. Natomiast u trzmieli i dzikich pszczół zmalała liczba królowych. Podobnie było w uprawach kukurydzy, gdzie także zastosowano neonikotynoidy. Tu pszczoły robotnice żyły krócej, a w ich rojach częściej dochodziło do padnięć królowych.

– Najnowsza analiza potwierdza, że negatywny wpływ neonikotynoidów, obserwowany wcześniej w badaniach laboratoryjnych, występuje także w świecie rzeczywistym. Zapewnienia przedstawicieli przemysłu agrochemicznego, twierdzących do tej pory, że neonikotynoidy w dawkach występujących poza laboratorium nie szkodzą pszczołom, są bezpodstawne – komentuje badania Dr David Santillo z Działu Naukowego Greenpeace.

Wyniki badania zostały opublikowane w prestiżowym magazynie naukowym „Science” 30 czerwca.

KE chce całkowicie zakazać neonikotynoidów

Komisja Europejska chce wprowadzić całkowity zakaz stosowania neonikotynoidów. Wycofane miałyby być imidachlopryd, chlotianidyna i tiametoksam, poza zastosowaniem w szklarniach.

Póki co państwa unijne same podejmują decyzję o stosowaniu pestycydów zawierających te substancje czynne. Polska, mimo silnych zabiegów lobby rolniczego, nie wydała pozwolenia na ich używanie.  Zgodziły się natomiast państwa takie jak Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Węgry i Bułgaria zgodziły się na .

„Nie” dla neonikotynoidów to więcej oprysków na wiosnę

W sprzeczności do rewelacji z „Science” stoi raport opublikowany 4 maja br. przez holenderski Uniwersytet w Wageningen. Wskazuje on, że to pasożyty, choroby i praktyki pszczelarskie głównie doprowadziły do zwiększenia się strat rodzin pszczelich, a nie neonikotynoidy.

– Wycofanie zapraw w Polsce spowodowało konieczność stosowania wielokrotnych zabiegów chemicznych w formie oprysków, co zdecydowanie bardziej niż zaprawy zwiększa zagrożenie dla pszczół. Alternatywy dla zapraw okazały się mniej skutecznie i mniej przyjazne dla środowiska, a także zwiększyły ryzyko wymarznięć plantacji  – mówi  Juliusz Młodecki, Prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here