Sekretarz rolnictwa USA w Polsce. Czy amerykański rynek otworzy się na nasze jabłka?

Sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack odwiedził Polskę. Była to pierwsza od 16 lat wizyta szefa resortu rolnictwa Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Oficjalne powitanie sekretarza rolnictwa USA
Oficjalne powitanie sekretarza rolnictwa USA Fot. MRiRW

Czy będzie możliwość eksportu polskich jabłek do USA?

Ministrowie omówili najważniejsze sprawy w relacjach dwustronnych w rolnictwie. Wicepremier Kowalczyk zwrócił uwagę, że polska żywność cieszy się dużym uznaniem importerów i konsumentów amerykańskich. Wyraził także oczekiwanie podjęcia przez władze amerykańskie decyzji, która otworzy możliwość eksportu polskich jabłek na tamtejszy rynek.

Wszelkie procedury konieczne do otwarcia rynku zostały zakończone w 2017 r. Jednak sprawa, mimo podnoszenia jej na wielu forach współpracy PL–USA oraz UE–USA, wciąż nie znajduje ostatecznego rozwiązania w postaci możliwości rozpoczęcia eksportu tych produktów z Polski – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Spotkanie posłużyło również wymianie poglądów na temat wpływu wojny w Ukrainie na sytuację w rolnictwie na świecie.

Rosyjska agresja zablokowała ukraińskie porty, przez które Ukraina eksportowała m.in. zboża i oleje roślinne. Inwazja Rosji na Ukrainę stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego oraz stabilności łańcuchów dostaw na świecie – zauważył wicepremier Kowalczyk.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Ministrowie dyskutowali o sposobach zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w tej sytuacji i uniknięcia niedoborów żywności w krajach zależnych od importu z Ukrainy. Wiele miejsca poświęcili możliwościom udrożnienia szlaków transportowych dla ukraińskich towarów rolnych oraz pomocy udzielanej Ukrainie przez Polskę i USA.

USA to jeden z najważniejszych polskich partnerów, jeżeli chodzi o wymianę handlową w sektorze rolno-spożywczym. Polski eksport rolno-spożywczy na rynek amerykański w 2021 r. osiągnął poziom 725,3 mln USD (w 2020 r. – 612,1 mln USD). W 2021 r. USA zajęły pozycję lidera, jeżeli chodzi o import polskiej wieprzowiny (w 2020 r. były na trzeciej pozycji, po Czechach i Słowacji).

Źródło i fot.: MRiRW

Zostaw komentarz

  1. USA mają swoje, „większe” jabłka. Prędzej chodzi o niemięso od Billa Gatesa… USA ma bardzo agresywną politykę biznesową – zero kompromisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnik zginął pod ładowarką przegubową

Sądeccy policjanci, pod nadzorem prokuratora, ustalają przyczyny i okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło na drodze gminnej w miejscowości Tęgoborze w Małopolsce. 47-letni mieszkaniec...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE