Siekierski: Rolnicy mogą spać spokojnie. Wracają cła na produkty rolne z Ukrainy

Wymiana handlowa pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą jest pod szczególną obserwacją ze strony resortu rolnictwa – zapewnił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej w Sejmie RP. Szef resortu rolnictwa przedstawił decyzje dotyczące napływu produktów rolnych na rynek unijny.

Siekierski: Rolnicy mogą spać spokojnie. Wracają cła na produkty rolne z Ukrainy

Mechanizmy ATM

– Już się wyczerpały pierwsze kwoty zawarte w automatycznym mechanizmie ochrony (ATM). Dotyczy to cukru i jaj, a w zeszłym tygodniu dotyczyło to owsa – poinformował minister.

Mamy również informacje o innych produktach, wobec których wkrótce ten sam mechanizm może zostać zastosowany – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister Czesław Siekierski zwrócił uwagę, że bardzo zabiegaliśmy o to, aby w tych negocjacjach pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą progi aktywacji mechanizmu ochronnego były jak najmniejsze. Co zrozumiałe, strona ukraińska zabiegała o to, aby były one jak największe. W wyniku osiągniętego kompromisu do okresu referencyjnego przyjęta została II połowa 2021 roku do roku 2023. Wcześniejsza propozycja dotyczyła tylko okresu od roku 2022. Dzięki polskim staraniom i krajów współpracujących z nami zapewniona została ochrona rynku europejskiego, w tym oczywiście także ochrona rynku polskiego, co dobrze służy cenom produktów rolnych.

Wspieramy rolników

Uczestniczący w konferencji sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślił, że potrzebny był czas i teraz pojawiły się konkrety.

Uporządkowaliśmy Europejski Zielony Ład, wprowadziliśmy dopłaty do zboża i dziś rolnicy, którzy z niepokojem patrzyli na granicę polsko-ukraińską, mogą oddychać spokojnie – stwierdził wiceminister.

Podkreślił przy tym, że wspólnie z Francją i innymi krajami wypracowaliśmy mechanizmy ochronne i wracają cła na te produkty, które zagrażają naszemu rynkowi.

– To są konkrety, to są dobre informacje dla polskich rolników – stwierdził sekretarz stanu Stefan Krajewski.

Źródło i fot.: MRiRW

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty 2024 – wnioski z sankcjami można składać do 26 lipca

Trwa kampania dopłat bezpośrednich i obszarowych 2024. Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca – do tego dnia włącznie ARiMR zarejestrowała blisko 1,2...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics