Słabe plony warzyw gruntowych. Najmniej będzie kapusty

Główny Urząd Statystyczny ocenia, że zbiory warzyw gruntowych wyniosą w tym roku 3,9 mln t, tj. o ok. 16 proc. mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym.

 

\"rolnictwo,

 

"Od czasu lipcowego szacunku wstępnego warunki dla wegetacji warzyw gruntowych na ogół pogorszyły się, chociaż zasadniczo od początku bieżącego sezonu przeważnie nie sprzyjały uprawie dla większości gatunków i odmian. Wiosną utrudnione były siewy i wschody. Na przełomie czerwca i lipca wegetacja warzyw została zahamowana na skutek braku opadów oraz bardzo wysokich temperatur powietrza, co spowodowało obniżenie plonowania szczególnie wczesnych odmian. W drugiej dekadzie lipca, w wyniku ustąpienia fali upałów oraz występowania krótkotrwałych opadów deszczu, warunki wilgotnościowe poprawiły się na krótko i przez pewien czas sprzyjały wzrostowi warzyw. Jednak kolejne wystąpienie suszy, tym razem długotrwałej, wpłynęło zdecydowanie niekorzystnie na wegetację odmian późniejszych. W wielu rejonach wzrost późnych odmian warzyw przebiegał w ekstremalnie trudnych warunkach" – czytamy w komunikacie GUS.

Czytaj także:
Zbiory buraków dużo gorsze, cukru też będzie mniej

Największy spadek produkcji, w porównaniu do roku 2014, GUS przewiduje dla warzyw kapustnych (o ponad 20%). Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na niespełna 0,9 mln ton, a kalafiorów na niespełna 0,2 mln ton. Zbiory buraków zostały oszacowane obecnie na około 0,3 mln ton, natomiast marchwi jadalnej  na niespełna 0,7 mln ton. Produkcję cebuli przewiduje się na poziomie 560 tys. ton, a pomidorów i ogórków odpowiednio na niespełna 230 tys. ton i blisko 240 tys. ton. Łączne zbiory pozostałych gatunków warzyw szacuje się także na poziomie znacznie niższym od ubiegłorocznego, tj. na niewiele ponad 750 tys. ton. O ostatecznych plonach i produkcji warzyw gruntowych odmian późnych zadecyduje dalszy przebieg pogody.

Readkcja AgroNews, fot. flickr.com/ Kat Sommers

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here