Słoma zdrożeje przez suszę

Upały i susze przekładają się na zmniejszone plony. W efekcie hodowcy bydła zapłacą coraz więcej, bo słoma zdrożeje przez suszę.

Słoma zdrożeje przez suszę, susza, słoma, bydło, producenci rolni, szacowanie strat suszowych w gospodarstwach utrzym, straty suszowe

Wyższe ceny wywierają jeszcze większą presję na rolników, którzy jednocześnie muszą zmagać się z konsekwencjami wyjątkowo trudnego lata. Wielu z nich musiało kupować więcej siana na paszę, ponieważ trawa, na której zwykle pasą się ich stada, nie urosła.

Zabójcze lato. Słoma zdrożeje przez suszę

Niektórzy przewidują tysiące euro dodatkowych kosztów, nawet w przypadku stosunkowo niewielkiego stada, co przełoży się na stratę.

„Jeśli spojrzymy na cenę paszy i słomy, to jestem przekonany, że w tym roku stracimy pieniądze [na bydło]” – powiedział David Barton, rolnik posiadający gospodarstwo w centralnej Anglii. Słoma pszenna, która zwykle kosztuje 39 euro za tonę, obecnie kosztuje prawie trzy razy więcej – niemal 111 euro. Dodatkowo Barton będzie musiał płacić około 89 euro dziennie za wyżywienie swoich 173 sztuk bydła, ponieważ nie ma już trawy.

Barton szacuje dodatkowe wydatki w wysokości około 7800 euro w ciągu trzech miesięcy. Największym kosztem będzie jednak utrata produkcji mięsa, ponieważ jego bydło nie będzie spełniało odpowiednio dużej wagi.

„Mają wystarczającą ilość żywności, ale aby naprawdę rosły [tak jak w normalnym roku], potrzebują trawy, a obecnie jej nie mamy. Strata w produkcji będzie więc znacząca” – powiedział.

Ucierpieli wszyscy

Niedobory słomy stanowią tylko ułamek większego problemu zmniejszonych zbiorów zbóż w Europie spowodowanych wysokimi temperaturami i ograniczonymi opadami deszczu.

W Niemczech uprawy słomy znacząco spadły w wyniku suszy i najwyższych temperatur w lipcu od 1881 r. Plony w niemieckim landzie Schleswig-Holstein spadły od 20 do 40 proc.„Brakuje nam ogromnej ilości słomy i to już nie tylko w paszach” – powiedział Peter Levsen Johannsen, dyrektor generalny izby rolnictwa w Schleswig-Holstein.

„Są regiony, w których słoma jest już droższa od ziarna” – dodał, zauważając, że ceny słomy w północnych Niemczech podwoiły się w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Ziarno przeznaczone do spożycia przez ludzi może zazwyczaj kosztować cztery do pięciu razy więcej niż słoma, chociaż zależność ta jest różna. Analitycy stwierdzili, że rosnące koszty nakładów mogą prowadzić do wyższych cen w sklepach.

John Lancaster, szef unijnego biura doradztwa mleczarskiego w firmie INTL FCStone, powiedział, że sprzedawcy detaliczni chcą utrzymać ceny mleka na stabilnym poziomie, ale mogą je podnieść na masło lub ser.

„W Danii sucha pogoda i upał oznaczają, że zbiory słomy będą prawdopodobnie o połowę mniejsze  niż zwykle” – powiedział Troels Toft, dyrektor ds. upraw w duńskim stowarzyszeniu rolniczym DAFC.

„Ceny w niektórych regionach wzrosły dwukrotnie do około 120-150 euro za tonę” – powiedział. „Ale popyt jest bardzo wysoki i duńscy rolnicy starają się zebrać wszystkie możliwe plony. W tym roku nic nie pozostanie na polach”.

W Szwecji przewiduje się najniższe zbiory od 25 lat. „Mamy części kraju, w których brakowało deszczu przez ostatnie 90 dni” – powiedziała Kristina Gustafsson, dyrektor jednostki paszowej w dużej szwedzkiej spółdzielni rolniczej Lantmannen. „Mamy rolników, którzy kompletnie nie mają pasz.”

Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw (PROFEL) sektor warzywny w UE również został poważnie poszkodowany panującymi suszami. „Przez gorącą i suchą pogodę ciągnącą się przez cały lipiec w większości części kontynentu, uprawy warzyw poważnie cierpią, a plony gwałtownie spadły. Dzisiaj sytuacja plantatorów i przetwórców warzyw jest najpoważniejsza od ostatnich czterdziestu lat”, podało stowarzyszenie w oświadczeniu.

Susza dotknęła też polskich rolników. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje straty na ponad 1,2 mld złotych – na dzień 8 sierpnia. Poszkodowanych przez klęskę zostało ok. 135 tys. gospodarstw rolnych, głównie w województwie wielkopolskim.

Bruksela reaguje

Komisja Europejska podjęła decyzję o umożliwieniu rolnikom większej elastyczności we wdrażaniu ekologicznych – „zielonych” – wymogów mających na celu redukcję ciężaru środowiskowego rolnictwa, ochronę bioróżnorodności i oszczędzanie zasobów wodnych.

Zdaniem organizacji ekologicznych, w tym Greenpeace, rozwiązanie to jest krótkowzroczne, bo choć odciąży rolników w krótkim okresie, w dłuższym przełoży się dla nich na jeszcze trudniejsze warunki środowiskowe.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,365ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE