Spadek cen cukru pociągnął za sobą światowe ceny żywności

W związku ze spadkiem cen cukru, obniżyły się także światowe ceny żywności.

 

\"rolnictwo,

 

Indeks cen żywności FAO zmniejszył się w listopadzie do 171,3 pkt. wobec 172,6 pkt. w październiku. Jednocześnie jest to czwarty miesiąc z rzędu, w którym indeks cen żywności FAO zwiększył się w ujęciu rocznym (+10,4 proc. r/r w listopadzie wobec 9,1 proc. w październiku).

– Spadek indeksu w ujęciu miesięcznym wynikał z niższych cen 3 z 5 jego składowych: cukru (-8,9 proc. m/m), mięsa (-1,2 proc. m/m) oraz zbóż (-0,6 proc. m/m). W przeciwnym kierunku oddziaływał wzrost cen oleju roślinnego (+4,6 proc. oraz produktów mlecznych (+2,0 proc.) – wynika z analizy banku Credit Agricole.

W danych na szczególną uwagę zasługuje pierwszy od kwietnia br. spadek cen cukru. Zgodnie z komunikatem FAO wynikał on z lepszych od oczekiwań zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii, będącej jej największym producentem na świecie, a także osłabienia brazylijskiego reala względem dolara.

– Nieznaczny spadek indeksu cen żywności FAO w listopadzie nie zmienia naszego scenariusza, zgodnie z którym na początku br. nastąpiło trwałe odwrócenie trendu spadkowego światowych cen żywności – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here