Spadki cen mleka nie gwarantują już zysków z produkcji

Pod koniec lipca podczas posiedzenia Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiono informację na temat sytuacji na rynku mleka, zbóż i ziemniaków.

W 2011 r. utrzymywała się tendencja spadkowa w pogłowiu krów mlecznych w Polsce. Na koniec 2011 r. ich pogłowie wynosiło ponad 2,4 mln sztuk i w porównaniu z końcem 2010 r. było niższe o 3,3 proc..

W ciągu 7 lat, które minęły od akcesji Polski do UE, liczba krów mlecznych, według stanu na czerwiec, zmalała o prawie 300 tys. sztuk. W okresie styczeń–maj 2012 r. zaobserwowano wzrost produkcji większości unijnych przetworów mlecznych. Nie dotyczył on jedynie pełnego mleka w proszku, którego produkcja spadła w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego o 3,9 proc. i mleka fermentowanego – tu odnotowano spadek o 0,9 proc..

Ożywienie produkcji przetworów mlecznych w UE spowodowane zostało zwiększeniem dostaw mleka do skupu. W okresie styczeń–maj 2012 r. skup mleka wzrósł o 2,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2011 r.

Przedstawiciel ministerstwa rolnictwa poinformował, że w 2011 r. powierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce wynosiła 406,4 tys. ha, zbiory – 9,4 mln t, średni plon ziemniaka natomiast to 230 dt/ha. W porównaniu z 2010 r. powierzchnia uprawy ziemniaków była większa o 1,4 proc., zbiory wyższe o 10,8 proc., a plony w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosły o 9,0 proc.. Sezon 2010/2011 charakteryzował się wysokimi cenami ziemniaków, które w obrocie targowiskowym i na rynkach hurtowych były średnio o 57 proc. wyższe niż przed rokiem.

Od początku sezonu 2011/2012 natomiast, w związku z wysokim plonem i zbiorem ziemniaków w Polsce i w innych krajach UE, ma miejsce silny spadek cen. Podczas dyskusji podnoszono, że ceny na płody rolne maleją, ale w tym samym czasie koszty produkcji ciągle rosną, jak chociażby cena 1 l oleju napędowego, która w stosunku do maja roku 2011 wzrosła o 15 proc. i według ekspertów ma osiągnąć 6 zł.

Podkreślano, że ostatnie spadki cen mleka nie gwarantują już zysków z produkcji, a jedynie pokrywają jej koszty. Dalsze spadki cen będą generowały straty, a to może uniemożliwić spłatę zaciągniętych kredytów, pogrążając finansowo gospodarstwa.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

CIECH Sarzyna zmienia nazwę. To nowy krok w historii firmy

Qemetica Agricultural Solutions Poland – tak od czerwca będzie nazywać się CIECH Sarzyna – podkarpacka spółka chemicznej Grupy CIECH. Jednocześnie cała Grupa CIECH będzie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics