Sposób na czerwone pomidory

Owoce pomidorów przeznaczone dla przemysłu przetwórczego, a zwłaszcza dla zamrażalnictwa powinny być dobrze wybarwione. Pomidory takie powinny być czerwone na całej powierzchni skórki. Nie mogą mieć żadnych jaśniejszych czy wręcz zielonych plam.

Do dojrzewania owoce pomidorów potrzebują odpowiedniej temperatury. Najlepiej dojrzewają w temperaturze nie mniejszej niż 15oC. Jeżeli podczas dojrzewania temperatura powietrza, zwłaszcza w nocy spada poniżej 12oC, to niestety proces ten ustaje, a jeżeli owoce zostaną jeszcze bardziej przechłodzone (temperatura spadnie poniżej 8oC) to niestety owoce nie dojrzeją wcale.

Producenci coraz częściej do uprawy wybierają odmiany o owocach twardych, ponieważ  można je zbierać nie wtedy, kiedy dojrzeją, ale wtedy kiedy jest na to czas. Ogranicza się wtedy ilość przejść przez pole, a nie traci się na jakości plonu. Jedną wadą uprawy odmian o owocach twardych jest to, że dojrzewają później niż odmiany miękko owocowe. Pełnia zbiorów zaczyna się nie od pierwszej dekady sierpnia, a od początku września. Inną przyczyną opóźnionego dojrzewania jest produkcja rozsady w wielodoniczkach o małej bryle korzeniowej. Wszystkie te czynniki przesuwają dojrzewanie na wrzesień.

Od kilku lat pogoda we wrześniu niestety nie jest zbyt sprzyjająca dojrzewaniu owoców pomidorów. Temperatury, zwłaszcza nocne, często spadają poniżej 10oC.

Dlatego też wielu producentów decyduje się na przyspieszenie dojrzewania pomidorów już w połowie sierpnia, kiedy część plonu niestety nie nadaje się do zbioru (owoce są zbyt małe, aby dojrzały). Tracona jest w ten sposób część plonu, który często jest zyskiem producenta.

W Polsce do przyśpieszenia dojrzewania owoców pomidorów zarejestrowane są różne preparaty. Są to preparaty należące do regulatorów wzrostu, których substancją aktywną jest etefon. Preparaty te są preparatami totalnymi powodującymi starzenie się roślin i zamieranie roślin. Etefon wnika do rośliny, do owoców i tam zostaje przetworzony do etylenu, który jest naturalną substancją powodującą dojrzewanie owoców, jak również starzenie  się rośliny. Proces ten przebiega prawidłowo wtedy, kiedy są odpowiednie temperatury powietrza.

Optymalną temperaturą do poprawnego i szybkiego działania etefonu jest minimum 15oC. Oczywiście etefon działa tylko na owoce wyrośnięte. Dlatego też na plantacji musi ich być do 70%, a owoców, które zaczęły dojrzewać powinno być minimum 5-15%. Często zdarza się, że temperatury podczas dojrzewania owoców niestety nie są optymalne, aby preparaty przyśpieszające dojrzewanie działały dobrze. Niektórzy producenci z nieuzasadnionych przyczyn przekraczają dozwolone dawki preparatów nawet dwukrotnie. Oczywiście takie praktyki są niedozwolone. Myślę, że powinni zainteresować się tym przetwórcy i zacząć pobierać próby owoców na pozostałości wyżej wymienionych preparatów, aby wyeliminować takie praktyki ze strony producentów.

Przy stosowaniu preparatów opartych na etefonie niestety część owoców nie dojrzewa i przy zbiorze ręcznym czy mechanicznym i tak pozostaje na polu.

Sa też inne preparaty powodujące lepsze wybarwianie się owoców.

Źródło: Piotr Borczyński, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział w Zarzeczewie, www.kpodr.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here