Spotkanie z dyrektorami instytutów badawczych

W piątek, z inicjatywy podsekretarza stanu Tadeusza Nalewajka odbyło się spotkanie dyrektorów instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Brała w nim również udział sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego profesor Elżbieta Orłowska oraz przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Leszek Rafalski.

Tematem rozmów były zagadnienia związane z oceną parametryczną zaplecza naukowo-badawczego oraz zasad podziału środków budżetu państwa przeznaczonych na finansowanie nauki, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki finansowania działalności statutowej. W trakcie dyskusji podnoszono również kwestie specyfiki nauk rolniczych oraz warunków ich finansowania, ze szczególnym podkreśleniem bardzo ważnej roli instytutów badawczych dla rolnictwa i rozwoju wsi. Ich działalność pozwala na utrzymanie w dobrej kondycji polskiego rolnictwa, a także zachowanie warunków jego konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

W drugiej części spotkania uczestniczył także podsekretarz stanu Artur Ławniczak, omówione zostały sprawy włączenia się zaplecza naukowo-badawczego w prace przygotowawcze do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Omówione zostały także kwestie współpracy zaplecza naukowo-badawczego ze szkołami rolniczymi i udziału instytutów badawczych w realizacji programu „Rok odkrywania talentów”.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here