Saudyjczycy chcą rozszerzać współpracę. Zainteresowanie wołowiną, jagnięciną i hodowlą owiec w Polsce

Sekretarz stanu Jacek Czerniak przyjął delegację przedsiębiorców z Królestwa Arabii Saudyjskiej (KAS). W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele MRiRW, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Głównego Inspektoriatu Weterynarii (GIW) oraz Przewodniczący Polsko-Saudyjskiej Rady Biznesu. Prowadzone rozmowy to kolejny krok do rozwoju polskiego eksportu.

Spotkanie z przedsiębiorcami z Arabii Saudyjskiej fot. MRiRW

Szefem delegacji KAS był przewodniczący Federacji Saudyjskich Izb Handlowych Hassan Mujib H Bani Huwayz, któremu towarzyszył ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w RP Saad Alsaleh. Delegacja saudyjska przybyła do Warszawy w związku z odbywającym się 19 listopada 2024 r. Forum Biznesu Polska – Arabia Saudyjska.

Potencjał rozwoju dwustronnych relacji

Spotkanie było krokiem w stronę pogłębienia współpracy pomiędzy Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej (KAS). Służyło także określeniu kierunków dalszej współpracy w sektorze rolno-spożywczym. Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że istnieje duży potencjał rozwoju tej współpracy, zarówno dla polskich producentów i eksporterów, jak i dla partnerów saudyjskich.

Stanowisko strony polskiej

Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił, że postrzegamy KAS jako ważnego i perspektywicznego partnera. Z zadowoleniem odnotował, że polski eksport rolny do tego państwa ma wysoką wartość. Jednocześnie poinformował o gotowości strony polskiej do zwiększenia wartości i poszerzenia asortymentu w eksporcie na rynek saudyjski. Wyraził nadzieję na intensyfikację relacji polsko-saudyjskich, zwłaszcza w wymiarze handlowym. Szczególną uwagę zwrócił na kwestię dostępu do rynku saudyjskiego dla towarów pochodzenia zwierzęcego z Polski. Ponowił postulat strony polskiej dotyczący uznania regionalizacji terytorium Polski pod kątem grypy ptaków (HPAI).

Stanowisko strony saudyjskiej

Przewodniczący Federacji Saudyjskich Izb Handlowych Hassan Mujib H Bani Huwayz wyraził zainteresowanie strony saudyjskiej pogłębieniem współpracy w zakresie rolnictwa z Polską. Poinformował, że KAS postrzega Polskę jako kraj, który ma duże osiągnięcia w obszarze rolnictwa. Strona saudyjska wyraziła szczególne zainteresowanie takimi zagadnieniami, jak rozwój zrównoważonego rolnictwa, nowoczesne technologie, poprawa wydajności produkcji rolnej, hodowla zwierząt czy rolnictwo ekologiczne. Przewodniczący Federacji Saudyjskich Izb Handlowych wyraził nadzieję na nawiązanie partnerstw między polskimi i saudyjskimi przedsiębiorcami, zarówno w zakresie handlu rolnego, jak i inwestycji. Poinformował też o zainteresowaniu KAS importem wołowiny czy jagnięciny oraz ewentualnie inwestycjami w hodowlę owiec w Polsce.

Ustalenia

Strony wyraziły gotowość kontynuowania dialogu. Rozmowy prowadzone będą również na poziomach eksperckich, pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za konkretne obszary.

Eksport rolno-spożywczy do Królestwa Arabii Saudyjskiej

W 2023 r. wartość eksportu polskich towarów rolno-spożywczych do KAS wyniosła ponad 440 mln EUR. Eksportowaliśmy do KAS głównie: tytoń, chleb, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarnicze, przetwory spożywcze oraz sery i twarogi. W okresie od stycznia do września 2024 r. wyeksportowaliśmy do KAS towary za ponad 206 mln EUR, głównie chleb, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarnicze, przetwory spożywcze, sery i twarogi, papierosy, wyroby cukiernicze i przetwory mleczarskie.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pijany traktorzysta uszkodził płot i odjechał. Co mu grozi?

Kierujący ciągnikiem rolniczym nieprawidłowo wykonał manewr skrętu w prawo w wyniku czego uszkodził ogrodzenie. Nie przejmującym się tym odjechał z miejsca kolizji. Został ujęty...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics