Sprowadzasz do Polski rośliny spoza Unii Europejskiej? Poznaj zasady importu

Import spoza UE roślin z nieznanych lub niepewnych źródeł, może być przyczyną wprowadzania na terytorium UE organizmów szkodliwych dla roślin. Mogą one spowodować znaczące straty gospodarcze oraz szkody w środowisku naturalnym.

Sprowadzasz do Polski rośliny spoza Unii Europejskiej – Poznaj zasady importu
Sprowadzasz do Polski rośliny spoza Unii Europejskiej – Poznaj zasady importu

Z tego powodu, nawet w przypadku roślin przywożonych na użytek własny, ich przywóz wiąże się z koniecznością przeprowadzenia granicznej kontroli fitosanitarnej. Sprowadzanie roślin ze sprawdzonego źródła, oraz zgłoszenie ich do kontroli granicznej są gwarancją, że rośliny są zdrowe.

Konieczne świadectwo fitosanitarne

Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, rośliny przeznaczone do sadzenia (w tym rośliny doniczkowe i  nasiona przeznaczone do siewu) wprowadzane na terytorium UE z państw trzecich każdorazowo trzeba zaopatrzać w świadectwo fitosanitarne, wystawione przez oficjalną służbę ochrony państwa pochodzenia. Prawo nie przewiduje odstępstw od powyższych zasad dla importu do celów prywatnych. Prawo to obowiązuje bez względu na ilość towaru, jaki się importuje.

Osoby zainteresowane przywozem roślin do Unii Europejskiej, niezależnie, czy są one przeznaczone do celów prywatnych, czy komercyjnych, muszą zarejestrować się w rejestrze podmiotów profesjonalnych, prowadzonym przez właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Rejestracja taka odbywa się na wniosek podmiotu.

Sprowadzasz do Polski rośliny spoza Unii Europejskiej – Poznaj zasady importu
Sprowadzasz do Polski rośliny spoza Unii Europejskiej – Poznaj zasady importu

Aby możliwe było dokonanie zgłoszenia, osoba importująca musi także założyć darmowe konto w unijnym systemie informatycznym TRACES NT. Importowane przesyłki roślin i towarów pochodzenia roślinnego przed wprowadzeniem na terytorium Unii Europejskiej muszą zostać zgłoszone do granicznej kontroli fitosanitarnej. Można to zrobić za pośrednictwem systemu TRACES NT poprzez wypełnienie przez osobę odpowiedzialną za przesyłkę pierwszej części dokumentu CHED-PP.

Osobą odpowiedzialną za przesyłkę może być importer lub osoba przez niego wyznaczona (np. agent celny). Wykonanie granicznej kontroli fitosanitarnej jest odpłatne, a wysokość opłaty jest zależna od ilości i rodzaju importowanego towaru. Więcej informacji na temat obsługi systemu TRACES NT: http://piorin.gov.pl/eksport-i-import/traces/.

Niezastosowanie się do powyżej wskazanych zasad może wiązać się z zatrzymaniem przesyłki, jej odesłaniem do miejsca pochodzenia lub jej zniszczeniem. Koszty tych działań ponosi importujący.

Źródło:PIORIN

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE