Sprzedaż ciągników: liderzy zdystansowali konkurencję

W maju tablice rejestracyjne otrzymały 683 nowe ciągniki rolnicze – to o 14 proc. mniej niż przed miesiącem. Nie udało się również poprawić wyniku z maja ubiegłego roku. W ujęciu rocznym odnotowano 8 proc. spadku – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

rolnictwo, portal rolny, sprzedaż ciągników, ciągniki, leasing, John Deere, Ursus, Zetor, Deutz Fahr, New Holland

Majowy wynik nie odbiega znacząco od tych z dwóch poprzednich lat. Należy mieć na uwadze, że wielu producentów nadal wyprzedaje swoje stany magazynowe z grudnia ubiegłego roku, których obfitość wynikała ze zmian homologacyjnych. Zaskakuje jednak tak silna przewaga dwóch liderów nad pozostałymi markami – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Mocna przewaga liderów

Różnica pomiędzy liczbą rejestracji odnotowaną przez liderów wyniosła tylko jedną sztukę. Na czele majowego zestawienia uplasował się New Holland. Producent odnotował 12 proc. spadku w ujęciu miesięcznym. Równocześnie sprzedaż 137 niebiesko-białych maszyn przełożyła się na 14 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na drugiej pozycji znalazł się John Deere, z liczbą 136 rejestracji. To wynik o 11 proc. niższy od kwietniowego i o 24 proc. wyższy od tego z maja 2017 roku. Czołówkę zamknęła Kubota. Polscy rolnicy zdecydowali się na zakup 70 maszyn z oferty tej marki. Przełożyło się to na 21 proc. spadku w ujęciu miesięcznym. Wynik był również niższy o 34 proc. od tego z maja ubiegłego roku.

Wierność niezawodnym konstrukcjom

Podobnie jak w marcu i kwietniu, w maju bezkonkurencyjny okazał się model 6120M z oferty John Deere. Na zakup takiego ciągnika zdecydowało się 32 polskich rolników. Chętnie wybierany był także New Holland TD 5.85. Taki traktor znalazł 22 właścicieli. Popularną maszyną była również Kubota L5040, zarejestrowana 17 razy.

Największe potrzeby na Mazowszu

Co piąty nowy ciągnik zarejestrowany w maju trafił do mazowieckiego gospodarstwa. W tym regionie tablice otrzymały 144 maszyny. Sprzedaż na Mazowszu była o 5 proc. wyższa niż przed miesiącem. Wynik ten przekłada się także na 19 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na drugiej pozycji uplasowało się województwo lubelskie. W maju zdecydowano się tam na zakup 70 traktorów –  o 17 proc. mniej niż w kwietniu. Jednocześnie region odnotował 15 proc. wzrostu w ujęciu rocznym. Trzecia lokata przypadła województwu wielkopolskiemu. Zarejestrowano tam 65 maszyn, co przekłada się na 20 proc. spadku w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wynik ten jest także o 12 proc. niższy od tego z maja 2017 roku.

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here