środa

  Rozmowy biznesowe WorldFood Warsaw
  III edycja Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów WorldFood Warsaw odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia. Już dziś zapraszamy na nowy cykl filmowych wywiadów z partnerami targów, organizatorami paneli tematycznych. Pierwszym z rozmówców był dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner. 
  Federacja zorganizuje podczas pierwszego dnia WorldFood Warsaw panel tematyczny poświęcony barierom eksportowym polskiego sektora rolno-spożywczego, które występują na rynku Unii Europejskiej i krajów trzecich.
  Eksport jest motorem napędowym tej branży i wszystko wskazuje na to, że rok 2016 będzie równie dobry, jak lata poprzednie. „Szacuje się, że uda nam się osiągnąć wysokie saldo dodatnie w eksporcie, jak również być może przełamać kolejną barierę jego wartości. Ale warto zaznaczyć, że w tym roku czekają nas też zagrożenia. Szczególnie niepokojący jest rozwój protekcjonizmu na rynkach unijnych, które są dla nas kluczowe. Dodatkowo problemem może być pogarszająca się sytuacja gospodarczo – polityczna na rynkach krajów trzecich, z którymi wiążemy nadzieje na wzrost eksportu” – podkreśla w rozmowie Andrzej Gantner.
  Protekcjonizmy i bariery eksportowe uzależnione są od krajów partnerskich, z którymi nawiązujemy kontakty handlowe. W przypadku rynków państw trzecich są to głównie bariery fitosanitarne czy weterynaryjne, bowiem każdy kraj posiada swoje własne wymogi dotyczące bezpieczeństwa żywności. Jeśli chodzi o Unię Europejską tego typu bariery nie obowiązują, jednakże poszczególne kraje często wprowadzają utrudnienia handlowe. Na przykład w postaci licznych kontroli czy dodatkowych biurokratycznych wymogów.

   

  „Musimy dbać o swobodę przepływu artykułów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej. Eksport do krajów wspólnoty stanowi aż 82% całego eksportu polskiej żywności” – przekonuje dyrektor Gantner.
  Więcej informacji na temat barier eksportowych będzie można uzyskać pierwszego dnia targów WorldFood Warsaw – 19 kwietnia 2016 uczestnicząc w panelu tematycznym Polskiej Federacji Producentów Żywności.
  Ponadto podczas targów odbędzie się wiele innych ciekawych wydarzeń merytorycznych, m.in. współorganizowanych przez Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i wiele innych. Zapraszamy!
  Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu z dyrektorem generalnym Polskiej Federacji Producentów Żywności w ramach Biznesowych Rozmów WorldFood Warsaw: https://www.youtube.com/watch?v=NaMCd0A4TV0
  Więcej informacji i rejestracja na targi:
  www.worldfood.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here