Stan ozimin jest zły

Obserwując warunki pogodowe w jesieni, które były nie najlepsze dla ozimin, mieliśmy pewne obawy, co do warunków zimowych, które przyszły sposób mało oczekiwany w styczniu gwałtowne silne mrozy bez okrywy śnieżnej nie napawały rolników do optymizmu – informuje Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

\"\"
 

– Przez długi czas ten stan miał miejsce. Mimo wielu pytań o stan ozimin wyrażaliśmy się bardzo ostrożnie. Obecnie patrzymy na początku marca, że w różnych regionach Polski stan ozimin jest nie najlepszy, żeby nie powiedzieć zły – mówi Szymańczak.

Na zdjęciach z pszenicą ozimą widać pojawiają się pierwsze chwasty, a pszenica ma nienaturalny rudy kolor i przy obserwacji ostatniego tygodnia nic się nie zmienia, obserwacja korzeni i całych roślin nie wygląda najlepiej, rodzą się nasze obawy, że może nastąpić przesiew na zboża jare i kukurydzę.

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

 

– Jeśli chodzi o stan rzepaków jest on lepszy od pszenicy, ale dziś trudno będzie ocenić, jaki to będzie miało wpływ na plony, z tą oceną trzeba jeszcze chwilę poczekać, aby policzyć ile jest roślin na metrze kwadratowym i jaka jest kondycja tych roślin – mówi Szymańczak.

Redakcja AgroNews, fot. T.Szymańczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here