Stan ozimin w Europie dość zróżnicowany

Na Ukrainie poprawiły się warunki dla upraw zbóż ozimych. Z kolei we Francji są one w doskonałej kondycji.

 

\"rolnictwo,

 

U naszego wschodniego sąsiada wczesna wiosna pozwoliła na częściowe odrobienie opóźnień występujących jesienią. Ukraińskie ministerstwo rolnictwa stopniowo obniża oszacowanie powierzchni ozimin, na której nie było wschodów jesienią

– W ocenie z marca procentowy udział areału zbóż ozimych, które nie wzeszły, zmniejszył się z 14 proc. do 7 proc. W dwóch pierwszych miesiącach 2016 roku opóźnione wschody jęczmienia i pszenicy ozimej odnotowano na powierzchni około 500 tys. ha – informują analitycy FAMMU/FAPA.

Czytaj także:
Powschodowe zwalczanie chwastów w zbożach ozimych – porady eksperta

Jeśli zaś chodzi o stan ozimin na zachodzie Europy, w ubiegłym tygodniu francuskie biuro rolne FranceAgriMer oceniło stan 93 proc. upraw pszenicy  miękkiej we Francji jako dobry i bardzo dobry.

– Odsetek ten jest tylko nieznacznie mniejszy w porównaniu z wcześniejszym tygodniem (94 proc.), w dalszym ciągu oznacza to jednak wynik lepszy w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego sezonu (91 proc.) – czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Bez większych zakłóceń postępują zasiewy jęczmienia jarego we Francji. Dotychczas obsiano 32 proc. planowanego areału, tj. o 14 proc. więcej niż tydzień temu. Oznacza to jednak gorszy wynik w stosunku do rozpatrywanego okresu ubiegłego roku (40 proc.).   

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com/Helmut Gevert

Źródło:  FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here