Startują duże programy. Ardanowski: czuję wsparcie innych ministrów

– Mam silne wsparcie ze strony innych ministrów – powiedział w poniedziałek w Bydgoszczy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że w najbliższym czasie będzie realizowanych szereg dużych programów, m.in. dopłaty do wapnowania gleb oraz dofinansowanie małej retencji i systemów nawodnień w gospodarstwach.

rolnik, rolnictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, wapnowanie gleb, system nawodnień, mała retencja, usuwanie azbestu,

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy w podpisaniu umów o dofinansowaniu zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Łączna wartość 34 zadań w województwie kujawsko-pomorskim to 53 mln zł.

Minister zwrócił uwagę, że jakość życia na obszarach wiejskich determinuje wiele czynników. Zależy ona nie tylko od resortu, którym kieruje, ale też od wielu innych resortów.

– Premier Morawiecki, rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo odpowiedzialnie podchodzi do obszarów wiejskich i mam silne wsparcie również ze strony innych ministrów – podkreślił minister Ardanowski.

W najbliższym czasie będzie realizowanych szereg dużych programów.

W sierpniu rozpocznie się nabór wniosków na wapnowanie gleb, czyli na poprawę ich jakości, co ma znaczący wpływ na uzyskiwane plony. Na to działanie przeznaczamy 300 mln złotych.

W kilku gminach na Mazowszu kończy się pilotażowy program, który wkrótce będzie realizowany w całym kraju – zbiórka odpadów foliowych pochodzenia rolniczego zalegających w gospodarstwach.

Kolejne działanie to uruchomienie 100 mln złotych na usuwanie azbestu, którego jeszcze sporo zostało.

Od sierpnia rusza natomiast program dotyczący małej retencji i systemów nawodnień, a resort żeglugi i gospodarki wodnej będzie realizował kilkumiliardowy program budowy dużych zbiorników retencyjnych.

– Nie czekając na nową perspektywę dokonaliśmy przesunięć i 400 mln złotych będzie przeznaczonych na realizację projektów dotyczących nawodnień w gospodarstwach – poinformował minister.

Dofinansowanie będzie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku młodych rolników będzie to 60%. Dofinansowanie wynosić będzie maksymalnie 100 tysięcy na gospodarstwo.

Zwracając się do samorządowców minister podkreślił ich znaczenie w zaangażowaniu się na rzecz informowania i współdziałania w realizowanych programach.

– Szczególnie istotna jest wasza pomoc przy eliminowaniu pośredników przy sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach – podkreślił minister Ardanowski i dodał, że dla dużych producentów będzie utworzona platforma sprzedażowa, rodzaj giełdy towarowej.

– Dla rolników wprowadziliśmy najlepszą w Europie ustawę o spółdzielniach rolniczych – przypomniał minister.

Szef resortu zwrócił uwagę, że obecnie jest to podstawowy warunek dalszego rozwoju rolnictwa, gdyż pojedynczy rolnik ma coraz mniejsze szanse na rynku. Wskazał również na korzyści związane z rolniczym handlem detalicznym, sprzedażą bezpośrednią oraz produkcją marginalną, ograniczoną i lokalną.

– Są jednak i takie gminy, czy powiaty, w których nie ma ani jednego rolnika korzystającego z tych rozwiązań i to także jest zadanie dla samorządów – zaznaczył minister.

Szef resortu zaapelował ponadto o wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich. W tej chwili zarejestrowanych jest około 7500 kół. Korzystają one ze wsparcia finansowego i z powodzeniem realizują szereg bardzo ciekawych inicjatyw.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Szarek komośnik atakuje buraki. Co robić?

W powiecie Kaliskim w Wielkopolsce na plantacjach buraka cukrowego stwierdzono żerowanie chrząszczy Szarka komośnika. Dotychczas szkodnik ten występował jedynie na rejonie plantacyjnym cukrowni Glinojeck. Szarek...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics