Stosowanie herbicydów w burakach cukrowych przy niskich temperaturach

Duże dobowe amplitudy temperatur i występujące w wielu rejonach Polski przymrozki sprawiają, że plantatorzy buraków cukrowych zastanawiają się, czy w takich warunkach należy wykonać zabieg herbicydowy.

 

\"rolnictwo,

 

Różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą większe niż 15°C powodują dla buraków silny stres.

Jak przypominają eksperci z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ, przed spodziewanymi przymrozkami należy unikać stosowania herbicydów.

– Po silnych przymrozkach poniżej -3°C odczekać przynajmniej 2-3 dni, tak aby można ocenić faktyczne uszkodzenia buraków, które muszą być uwzględnione przy ustalaniu dawki herbicydów. Z kolei przy słabych przymrozkach do -3° C dawkę herbicydów działających przez liść zredukować (do -35 proc.) oraz zrezygnować z adiuwantów (z wyjątkiem Trendu w kombinacji z Safarii) – radzą fachowcy z z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ.

Największą skuteczność chwastobójczą w uprawie buraków cukrowych plantatorzy uzyskują, stosując herbicydy w temperaturze od 15 do 25°C przy wilgotności powietrza oscylującej w zakresie od 40 do 90 proc.

– W tak korzystnych warunkach następuje szybkie pobieranie oraz transport substancji czynnych do miejsca działania. Jednak w ostatnich latach pomimo terminowego wykonania zabiegów oraz umiejętności doboru substancji czynnych do struktury zachwaszczenia walka z chwastami często stwarza wiele problemów. W dużej mierze związane jest to z warunkami atmosferycznymi, które w znacznym stopniu wpływają na pogorszenie efektywności działania zastosowanych herbicydów. Głównym powodem zaistniałej sytuacji jest przystosowanie się chwastów do niesprzyjających warunków atmosferycznych. W skrajnych warunkach (brak opadów oraz wysokie temperatury) chwasty wytwarzają grubszą kutykulę, nalot woskowy na powierzchni liści lub przyspieszają swój rozwój generatywny. W wieloletnich obserwacjach polowych niejednokrotnie odnotowano, że w niekorzystnych warunkach pogodowych niektóre gatunki chwastów wrażliwych na daną substancję czynną wykazują średnią wrażliwość, natomiast gatunki średnio wrażliwe uodparniają się całkowicie – wyjaśnia dr inż. Wojciech Miziniak z Instytutu Ochrony Roślin.

Czytaj także:
Jak chronić uprawę buraków cukrowych przed chwastami? Porady eksperta

W tym sezonie plantatorzy będą mieli do dyspozycji 68 herbicydów zarejestrowanych do zwalczania chwastów dwuliściennych (10 substancji czynnych) oraz 16 preparatów zalecanych do niszczenia chwastów jednoliściennych (6 substancji czynnych).

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/stanze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here