Strategie Grains: więcej pszenicy, mniej kukurydzy

Francuska firma analityczna Strategie Grains po raz kolejny obniżyła prognozę tegorocznej produkcji kukurydzy w Unii Europejskiej – poinformowali analitycy FAMMU/FAPA.

 

\"\"

 

Korekta jest spowodowana dalszymi negatywnymi skutkami suszy. Wrześniowe szacunki unijnych zbiorów tego gatunku wynoszą 57,4 mln ton, tj. o 2,3 mln ton mniej niż prognozowane w sierpniu br. i o 24% poniżej rekordowo wysokiego wyniku z 2014 roku wynoszącego aż 75,7 mln ton. Strategie Grains już w zeszłym miesiącu obniżyło prognozę dla kukurydzy o ponad 7 milionów ton. Straty spowodowane suszą są odnotowywane przede wszystkim w krajach Środkowej i Wschodniej Europy. Wśród krajów w których wystąpiły największe szkody z tego tytułu wymieniane są przede wszystkim: Polska, Niemcy, Słowacja, Republika Czech, Węgry oraz Chorwacja.   
Sierpniowe upały i susze nie miały natomiast większego wpływu na uprawy pszenicy.

SG podwyższyła szacunki tegorocznych zbiorów tego gatunku o 3,5 mln ton do 147,5 mln ton, tj. tylko o 1% poniżej 149,3 mln ton zebranych w 2014 roku. 

Prognoza unijnego eksportu pszenicy miękkiej została tylko nieznacznie skorygowana w górę – z wcześniejszych 26,8 mln ton do 27 mln ton. Oznacza to znacznie niższy poziom wywozu w porównaniu do poprzedniego sezonu handlowego – 32,5 mln ton. Gorsze wyniki sprzedaży na rynki krajów trzecich będą spowodowane ostrą konkurencją wśród dostawców o kluczowe rynki zbytu, zwłaszcza ze strony krajów basenu Morza Czarnego. SG spodziewa się, że spektakularne wyniki w eksporcie pszenicy odnotowane w ubiegłym sezonie przez kraje basenu Morza Bałtyckiego będą trudne do powtórzenia.   Francuscy analitycy podali szacunki produkcji pszenicy konsumpcyjnej w sezonie 2015/16 w wysokości 105,5 mln ton, co oznacza najwyższy jej poziom od co najmniej 2007 roku. We wszystkich krajach odnotowuje się poprawę jakości ziarna z tegorocznych zbiorów.  

Czytaj także:
UE: Zboża nadal tanieją na giełdach

Strategie Grains skorygowała w górę również szacunki zbiorów jęczmienia – o 1,6 mln ton do 60,4 mln ton. Obecne oszacowania wskazują na poziom produkcji tego gatunku w tej samej wysokości co rok wcześniej. Ostatnie korekty dotyczyły zwłaszcza takich krajach jak: Niemcy, Francja i Wielka Brytania – łącznie o 1,1 mln ton.  

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Charles Knowles

Źródło: Fammu/Fapa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here