Susza jest, ale jej nie ma? Samorząd rolniczy interweniuje

Samorząd rolniczy zwraca uwagę na wadliwy mechanizm określania – susza rolnicza. Okazuje się bowiem, że w woj. opolskim, mimo iż uprawy uschły, IUNG nie stwierdził suszy.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, susza, KRIR, IUNG

Susza wszędzie, ale nie w Opolskiem

W czwartym okresie raportowania IUNG stwierdził suszę rolniczą w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw. Są to zboża jare, zboża ozime, rośliny bobowate, krzewy owocowe, warzywa gruntowe, truskawki, tytoń, drzewa owocowe, rzepak i rzepik, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, chmiel, ziemniak, burak cukrowy. Jednak suszy w tych uprawach nie stwierdzono w województwie opolskim.

Rolnicy są rozgoryczeni, bo susza de facto wystąpiła w ich uprawach. Ale z uwagi na obowiązujące przepisy, strat spowodowanych przez suszę nie można u nich szacować. Bo na danym terenie zgodnie z Klimatycznym Bilansem Wodnym nie wystąpiła susza – oburza się Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Apel do ministra

W związku z tym samorząd rolniczy zwrócił  się do ministra rolnictwa o „opracowanie innego nowatorskiego rozwiązania tej trudnej sytuacji oraz zmiany sposobu ogłaszania suszy, poprzez metody zdalne oparte na zdjęciach satelitarnych”.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here