Światowe ceny przetworów mlecznych wciąż rosną

Od sierpnia bieżącego roku poziom indeksu cen żywności FAO który mierzy poziom cen podstawowych artykułów żywnościowych, jest dosyć stabilny i wykazuje niewielkie wahania – informuje FAMMU/FAPA.

W październiku odnotowano jego bardzo delikatną zniżkę (niespełna -1%). Zaistniałe zjawisko związane jest przede wszystkim z bardzo dynamicznym spadkiem cen produktów oleistych (-8% w skali miesięcznej), które osiągnęły najniższy od dwóch lat poziom (związane jest to głownie z dużą podażą oleju palmowego w południowo wschodniej Azji w połączeniu ze słabym popytem importowym), zniżkowały także ceny zboz (-1,3%, głownie za sprawą niższych cen pszenicy i kukurydzy).

Spadki te nie zostały w pełni zrekompensowane przez wzrost cen przetworów mlecznych (+6%) i cukru (+1,6%), podczas gdy ceny mięsa były w październiku stabilne i utrzymywały się na tym samym poziomie co we wrześniu. W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 213,5 punktu, (215,5 we wrześniu 2012 r.) i był o 1,09% niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku kiedy to znalazł się na poziomie 215,8 punktu. Średnia wartość tego indeksu za pierwsze 10 miesięcy bieżącego roku była o ok. 8% niższa niż w analogicznym okresie 2011 r. Indeks cen przetworów mlecznych FAO, który w bieżącym roku zwiększył się w relacji miesięcznej po raz trzeci z rzędu, w październiku osiągnął poziom 194 punktów.

Podobnie jak miesiąc wcześniej zwyżka związana była z obserwowanym wzrostem cen wszystkich przetworów mlecznych branych pod uwagę przy jego obliczaniu. Na szczególną uwagę zasługują ceny pełnotłustego mleka w proszku i serów, które średnio w październiku były kolejno 3,3% i 4% wyższe niż we wrześniu.

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku i kazeiny, które bardzo dynamicznie zwyżkowały we wrześniu (+12%), w ubiegłym miesiącu odnotowały 3,3% wzrost. Zwyżki cen przetworów mlecznych w dużej mierze spowodowane są  sezonowym spadkiem produkcji i niskim poziomem zapasów, podczas gdy światowy popyt na produkty mleczarskie pozostaje mocny.

Notowania światowe wspierają także rosnące koszty produkcji. Jednakże przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za 10 miesięcy bieżącego roku jest aż o 16,6% niższa niż w analogicznym okresie bardzo dobrego pod tym względem 2011 roku. Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004.

Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP, serów oraz kazeiny.

Źrodło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here