Sytuacja na rynku wieprzowiny bardzo zła. A KE nie dopłaci do prywatnego przechowywania mięsa

Sytuacja na rynku wieprzowiny jest coraz bardziej niepokojąca. Producenci trzody chlewnej skarżą się na niskie ceny i brak opłacalności produkcji. W tej chwili za kilogram żywca otrzymują oni ok. 4 zł. A jak szacują eksperci, koszt produkcji wynosi ok. 5,30 zł.

 

\"rolnictwo,

 

W lipcu większość zakładów mięsnych skupująca żywiec wieprzowy obniżyła ceny od 10 do 40 gr za kilogram. Niektóre ubojnie płacą jeszcze mniej, bo nawet o 70 gr na kilogramie.

Przyczyn tej trudnej sytuacji jest wiele. Jedną z najważniejszych jest duży import mięsa z Niemiec, który powoduje u nas spadek cen skupu tuczników. Do tego dochodzą oczywiście trudności związane z pojawieniem się w Polsce w lutym 2014 r. afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wiele krajów, w tym Rosja i państwa azjatyckie wprowadziły wówczas zakaz importu naszego mięsa. Kolejnym ciosem w producentów i przetwórców wieprzowiny było rosyjskie embargo nałożone na unijną żywość.

Po pomoc do Unii

Ale nie tylko polscy producenci trzody chlewnej i przetwórcy wieprzowiny zmagają się z problemami. Podobne trudności pojawiają się także w innych europejskich krajach, jak chociażby w Belgii czy Austrii.

– Mimo uruchomienia systemu prywatnego przechowywania, ceny utrzymują się na krytycznie niskim poziomie, co w znacznym stopniu wpływa na marże producentów i trwałość gospodarstw – tłumaczy Przewodniczący Copa Albert Jan Maat.

Dlatego Polska oraz kilka unijnych krajów podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów UE w Brukseli złożyły wniosek, by Rada zajęła się omówieniem działań potrzebnych dla poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny, wobec przedłużonego embarga rosyjskiego. Komisja Europejska poinformowała jednak, że nie przewiduje otwarcia prywatnego przechowywania wieprzowiny z tytułu spadku cen. Zdaniem KE poprzedni program nie przyczynił się do poprawy cen. Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan oczekuje, że poprawa w sektorze wieprzowiny nastąpi wraz z rozwojem eksportu na nowe rynki, zwłaszcza te azjatyckie. Hogan ma także nadzieję, że pozytywne zmiany spowoduje korzystny kurs euro.

Negocjajce z Rosją zostawić państwom
Dużo bardziej radykalne rozwiązania proponuje Copa-Cogeca. Przewodniczący Copa Albert Jan Maat uważa, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, KE powinna zezwolić państwom członkowskim na prowadzenie negocjacji z władzami rosyjskimi na temat świadectw wywozowych. To pozwoliłoby, zdaniem Copa-Cogeca, odbudować handel wieprzowiną i produktami wieprzowymi. Ale na takie rozwiązanie KE raczej się nie zgodzi, bo oznaczałoby ono rozbicie unijnej jedności. 

ASF wpływa na całą strefę UE
Problemem unijnych producentów wieprzowiny jest nie tylko rosyjskie embargo. Przez wystąpienie wirusa ASF na terenie Polski i krajów nadbałtyckich oberwało się także pozostałym krajom wspólnoty, bo pozaunijny eksport wieprzowiny praktycznie siadł. Dlatego unijni rolnicy domagają się zniesienia barier sanitarnych nałożonych na europejskich eksporterów wieprzowiny na początku 2014 r.

– Dzięki temu, europejscy rolnicy ponownie mogliby eksportować do Rosji produkty, takie jak jadalne podroby i bekon, które nie znalazły się na wykazie produktów objętych zakazem w wyniku sporów politycznych na linii Bruksela-Moskwa. Naszym zdaniem należy pilnie znaleźć alternatywne rynki zbytu i rozwiązać kwestię długiej listy barier SPS i biurokratycznych występujących w krajach trzecich (np. w Rosji, Białorusi, Japonii itd.), z których niektóre podpisały umowy o wolnym handlu z UE (np. Korea Południowa, Kolumbia itd.). Nawołujemy do skierowania środków do najbardziej dotkniętych regionów – apeluje Przewodniczący Cogeca Christian Pèee.

Prognozy Komisji
Pocieszających informacji nie ma sama Komisja Europejska. Według jej najnowszych krótkoterminowych prognoz, w kolejnych kwartałach 2015 roku tempo wzrostu produkcji będzie niższe niż w tym samym okresie 2014 roku i wyniesie +1,8 proc. KE szacuje, że w 2015 r. wzrost produkcji zostanie ograniczony do 3 proc., a w 2016 r. do 0,9 proc.

Czytaj także:
Copa-Cogeca: sytuacja w sektorze mleka i wieprzowiny jest bardzo niepokojąca

Więcej prosiąt z importu w Polsce
W Polsce stale spada pogłowie trzody chlewnej. O ile w 2000 roku wynosiło ono ponad 17 mln sztuk, o tyle w 2014 roku już tylko 11 mln. Rośnie za to import prosiąt. W 2013 roku przyjechało ich do Polski 4 mln sztuk. Eksperci przewidują, że jeśli konsumpcja wieprzowiny w Polsce nie wzrośnie, w ciągu najbliższej dekady staniemy się jeszcze większym importerem prosiąt i wieprzowiny.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Sean

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE