Sytuacja polityczna Rosji i Ukrainy może mieć wpływ na polski handel!

Rosja i Ukraina są znaczącymi partnerami handlowymi Polski w przypadku rynków cukrowniczego i cukierniczego. Do Rosji eksportowane są cukier i słodycze, Ukraina jest zaś głównym dostawcą melasy do Polski. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie i decyzja Rady Federacji (wyższa izba parlamentu Rosji) umożliwiająca użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy mogą mieć negatywny wpływ na wymianę handlową.
 

 

\"\"

 

Ostatnie dni przyniosły silne osłabienie rubla i hrywny, co nie sprzyja importowi. Może też dojść do obniżenia popytu. W obecnej, niepewnej politycznie sytuacji, może być trudniej robić interesy z tymi dwoma krajami.  Wywóz polskiego cukru do Rosji ulega dużym wahaniom rocznym, w 2012 roku wyniósł 33,1 tys. ton, co stanowiło 6% eksportu ogółem, wartość wyniosła 15,8 mln euro (4% udział). Na Ukrainę trafiają śladowe ilości cukru z Polski.

Sporadycznie i w minimalnych ilościach sprowadzany jest do Polski cukier z tych krajów.  Ukraina jest głównym dostawcą melasy do Polski. W 2012 roku przywóz wyniósł 54,1 tys. ton, co stanowiło 81% importu ogółem. Wartość sprowadzonej melasy wyniosła 5,3 mln euro (74% udział). Melasa nie jest sprowadzana z Rosji, produkt ten nie jest także eksportowany do tych dwóch krajów. 

Czytaj także:
Lider w odchwaszczaniu buraka cukrowego w 2013r
Rynek wschodni nasycony polskimi jabłkami
GIW: Jaki będzie dopuszczalny poziomów niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych?

Rosja jest jednym najważniejszych rynków zbytu dla polskich słodyczy (wyroby cukiernicze bez kakao i zawierające go). W 2012 roku sprzedano do tego kraju prawie 13 tys. ton za 82 mln euro. Stanowiło to odpowiednio 5 i 8% udział w wywozie słodyczy ogółem. Pod względem wolumenu Rosja jest na czwartym, a wartościowo na trzecim miejscu wśród największych odbiorców polskich słodyczy.

Znaczenie Ukrainy jest znacznie mniejsze: w 2012 roku wywóz wyniósł blisko 3,2 tys. ton za prawie 20 mln euro – dało to odpowiednio 1 i 2% udziału w eksporcie słodyczy. Import słodyczy z Ukrainy i Rosji do Polski jest śladowy. 

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here