Szanse na wzrost pogłowia trzody chlewnej maleją

Obserwowany w ostatnich tygodniach wzrost cen zbóż paszowych jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo wzrostu pogłowia trzody chlewnej w przyszłym roku – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa w trzecim tygodniu listopada (12-18.11) przeciętna cena zakupu pszenicy przez zakłady paszowe osiągnęła prawie 990 PLN/t. W ciągu miesiąca pszenica podrożała prawie o 100 PLN/t. Obecna cena jest o 38% wyższa niż w tym samym czasie przed rokiem i bardzo bliska rekordowi ustanowionemu na początku czerwca 2011 r. wynoszącemu 1001 PLN/t.

Tradycyjnie uważa się że relacja cen żywca do pszenicy wynosząca 7:1 zapewnia opłacalność produkcji trzody. Dziś,  nawet przy bardzo wysokich cenach trzody, kilogram żywca kosztuje tyle co 5,8 kg pszenicy, a przeciętnie od początku roku do połowy listopada tyle co 6,3 kg pszenicy.

W rezultacie dziś prawdopodobieństwo tego, że pogłowie w połowie przyszłego roku będzie o co najmniej 2% wyższe niż w połowie tego roku, oceniamy zaledwie na 20% (wobec 25% poprzednio)

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here