Szok! Martwe świnie w lesie na terenie zagrożonym ASF

Martwe dziki w lesie już nikogo nie dziwią. Ale martwe i w dodatku rozczłonkowane świnie już tak. A na takie znalezisko natrafili niedawno myśliwi przeczesujący siedleckie lasy w poszukiwaniu padłych dzików w związku z wirusem ASF. Grozę budzi fakt, że truchła wykryto na terenie stref niebieskiej i czerwonej, zagrożonych występowaniem wirusa ASF.

rolnictwo, portal rolny, ASF, produkcja trzody chlewnej, wieprzowina, świnie, Polski Związek Łowiecki

Do znaleziska doszło 20 stycznia na terenie gmin Paprotnia i Przesmyki w powiecie siedleckim. O nietypowym i niebezpiecznym pod kątem epidemiologicznym znalezisku myśliwi poinformowali powiatowego lekarza weterynarii oraz policję. Funkcjonariusze podjęli natychmiastowe działania mające na celu ustalenie okoliczności oraz źródła pochodzenia padliny.

Świnie na terenie zagrożonym ASF

Sprawa jest o tyle niebezpieczna, że obwód łowiecki na terenie, którego doszło do zdarzenia znajduje się w strefach niebieskiej i czerwonej, czyli w strefach zagrożonych występowaniem wirusa ASF. Odnalezione świnie były już w znacznym stopniu rozczłonkowane i rozniesione po okolicy przez drapieżniki.

Walka myśliwych z ASF

Jak przypomina w swoim komunikacie Polski Związek Łowiecki w ramach zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń, kilkuset myśliwych w każdy weekend w ramach bezpłatnych działań prowadzi poszukiwania padłych dzików. W ostatnim kwartale 2017 r. w akcjach poszukiwania dzików wzięło udział ponad 15 000 myśliwych. Podczas działań prowadzonych przez wszystkie służby (leśnicy, wojsko, policja inne) przeszukano 5 000 000 ha.

Z badań wynika, że ponad 60 proc. truchła dzików jest zakażone wirusem, dlatego niezwykle ważne jest wczesne ich odnajdywanie oraz zabezpieczanie przed dalszym przenoszeniem choroby. W trakcie ostatnich poszukiwań w jednym z podwarszawskich obwodów myśliwi znaleźli 42 padłe dziki (a w tym samym obwodzie w grudniu znaleziono kolejnych 82). 

Od kwietnia do grudnia 2017 r. myśliwi odstrzelili 250 000 dzików – aby zrealizować tą liczbę w łowisko wyjechali blisko 3 500 000 razy (data oraz godzina wyjścia na polowania oraz zejścia jest ewidencjonowana). Każdego dnia w terenie jest ok. 16 000 myśliwych, którzy realizują zadania nałożone przez Państwo.

Redakcja AgroNews, fot. Polski Związek Łowiecki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here