Szybsze postępowanie o nadpłaty

Prezes ARiMR nie będzie się już zajmował płatnościami obszarowymi do upraw rolnych – podaje Rzeczpospolita.

Kompetencje do prowadzenia postępowań i wydawania decyzji w sprawach ustalenia kwoty nienależnie lub nadmiernie pobranych płatności będzie miał kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Taką zmianę wprowadza jeden z wchodzących dziś w życie przepisów ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Spowoduje to, że postępowania w sprawach pobranych płatności będą rozpatrywane szybciej. Usprawni to cały proces, szczególnie wtedy, gdy pojawi się konieczność zwrotu płatności – informuje gazeta.

Okazuje się bowiem, że takie informacje najczęściej są ujawniane właśnie w powiatowych agencjach. Ustawodawca uznał więc, że nie jest zasadne, aby całe postępowanie musiał rozpatrywać prezes ARiMR. Dzięki temu przestanie być konieczne kopiowanie i przesyłanie do niego akt sprawy.

Wchodzące w życie rozwiązania są jedynie częścią nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, których większość przepisów weszła w życie jeszcze w marcu tego roku.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here