Takiego pogłowia bydła mlecznego nie było od 10 lat!

Z danych GUS wynika, że w grudniu 2017 r. pogłowie krów mlecznych w Polsce wyniosło 2,15 mln sztuk i było o 1,1 proc. większe niż przed rokiem. Ostatni raz w Polsce, w grudniu, pogłowie krów mlecznych było większe niż przed rokiem, dziesięć lat temu.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, krowa, bydło mleczne, pogłowie bydła mlecznego, BGŻ BNP Paribas

– Głównym czynnikiem wzrostu pogłowia krów mlecznych były utrzymujące, się wysokie ceny skupu surowca. W 2017 r. średnia cena skupionego w Polsce mleka była rekordowa, wyniosła 1,38 netto za litr, czyli o 25 proc. więcej niż w 2016 r. – wyjaśnia Paweł Wyrzykowski, analityk rynku mleka w Banku BGŻ BNP Paribas.

Ekspert zaznacza, że, co ciekawe, wzrost pogłowia nie był prawdopodobnie związany z mniejszymi ubojami krów.

Rzeczywiście. Według danych MRiRW w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 r. liczba ubitych w Polsce krów była o 2,2 proc. większa niż w analogicznym okresie przed rokiem. W grudniu 2017 r. w trzech największych, pod względem ilości skupionego mleka, województwach, tj. mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim utrzymywano 54 proc. pogłowia krów mlecznych ogółem.

– We wszystkich tych województwach odnotowano wzrost pogłowia w skali roku o 1,7-2,9 proc. co oznacza, że dynamika ta była większa niż przeciętna w kraju – komentuje Wyrzykowski.

Warto też zauważyć, że w grudniu 2017 r., w woj. warmińsko-mazurskim pogłowie krów mlecznych było o 16,8 tys. sztuk, tj. o 10,4 proc., większe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Natomiast najgłębszy spadek pogłowia odnotowano w woj. małopolskim – o 11,2 tys. sztuk, tj. o 13,4 proc.

Pogłowie krów mlecznych mniejsze niż przed zniesieniem kwot

Mimo odnotowanego ostatnio wzrostu pogłowia krów mlecznych w Polsce, porównującego jego wielkość z ostatnim, przed zniesieniem systemu kwotowania produkcji mleka w Unii Europejskiej, wynikiem badania GUS, okazuje się, że zmniejszyło się ono o 4,2 proc.

– Szczególnie głęboką dynamikę spadku odnotowano w przypadku woj. zachodniopomorskiego i dolnośląskiego gdzie w grudniu 2017 r. pogłowie krów mlecznych było odpowiednio o 24 i 23 proc. mniejsze niż w grudniu 2014 r. Silny spadek wystąpił też w woj. podkarpackim (o 21 proc.) i lubuskim (o 19 proc.). W tym okresie, pogłowie zwiększyło się jedynie w woj. wielkopolskim (o 2,1 proc.) i w woj. warmińsko-mazurskim (o 1,3 proc.). Natomiast w woj. podlaskim było na takim samym poziomie jak w grudniu 2017 r. – wylicza analityk.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/DeLaval

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here