Tańszy cukier i mięso. Spadły światowe ceny żywności

Spadły światowe ceny żywności. Najbardziej potaniał cukier i mięso – informują analitycy banku Credit Agricole.

 

\"rolnictwo,

 

– Indeks cen żywności FAO zmniejszył się w grudniu do 171,8 pkt. wobec 171,9 pkt. w listopadzie (-0,1 proc. m/m). Nieznaczny spadek indeksu w ujęciu miesięcznym wynikał z niższych cen 2 z 5 jego składowych: cukru (-8,6 proc. m/m) oraz mięsa (-1,1 proc. m/m). W przeciwnym kierunku oddziaływał wzrost cen oleju roślinnego (+4,2 proc. m/m), produktów mlecznych (+3,3 proc. m/m) oraz zbóż (+0,5 proc. m/m) – czytamy w najnowszym raporcie banku Credit Agricole.

W danych na szczególną uwagę zasługuje kontynuacja spadku cen cukru, które w ostatnich dwóch miesiącach obniżyły się o 16,7 proc.

Zgodnie z komunikatem FAO wynikało to z lepszych od oczekiwań zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii, będącej jej największym producentem na świecie, a także dalszego osłabienia brazylijskiego reala względem dolara – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista banku Credit Agricole.

Roczna dynamika światowych cen żywności zwiększyła się w IV kw. do 10,5 proc. wobec 5,4 proc. w III kw. Niemniej jednak w całym 2016 r. ceny żywności na świecie były o 1,5 proc. niższe niż w 2015 r.

Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą na początku ub. r. nastąpiło trwałe odwrócenie trendu spadkowego światowych cen żywności. Uważamy, że w kolejnych miesiącach będzie utrzymywał się wzrost cen widoczny szczególnie w przypadku produktów mlecznych, oleju roślinnego oraz mięsa. Perspektywy dalszego silnego wzrostu cen cukru są w naszej ocenie ograniczone. Uważamy, że spadek cen utrzyma się natomiast  w przypadku zbóż, z uwagi na rosnące ich światowe zapasy – przewiduje Olipra.

Redakcja AgroNews, fot. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here