Tegoroczne owoce – dojrzalsze i tańsze!

Owoce w tym roku dojrzewają bardzo szybko, a ich ceny są znacznie niższe niż przed rokiem – wynika z danych Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach. Za truskawki i maliny płacimy o 30 proc. mniej niż w czerwcu 2012 roku, a za czereśnie – o połowę. Tańsze są także borówki amerykańskie.

Jeśli chodzi o warzywa, mniej trzeba płacić za ogórki i pomidory oraz fasolę szparagową, ale więcej za kapustę, kalafiory, młodą marchew, włoszczyznę i ziemniaki.

 

\"Tegoroczne

 

Jest to związane z pogodą, która dla tych upraw była niekorzystna. Dużo droższe niż przed rokiem są młode ziemniaki.

Statystyczny Polak w tym roku zje ponad 100 kg warzyw i ich przetworów, czyli trochę mniej niż w poprzednich latach. Najchętniej sięgamy po pomidory i ogórki – poinformowała Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Czytaj także:
Unijne standardy owoców i warzyw

Problemy w uprawie cebuli w Polsce
O kondycji drzew owocowych oraz upraw warzywniczych

Zaznaczyła, że chodzi zarówno o domową konsumpcję, jak i w placówkach gastronomicznych. Według danych GUS, które przywołuje Instytut, w 2011 r. zjedliśmy 106 kg warzyw i ich przetworów, a rok wcześniej – dwa kilogramy więcej. W latach 2000-2001 przeciętnie zjadaliśmy po 120 kg rocznie. Statystyki te nie uwzględniają ziemniaków.

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko te warzywa i przetwory, które jemy w domu, to okazuje się, że w ostatnich trzech latach statystyczny Polak spożył 59-60 kg rocznie. Jemy więcej pomidorów, sałaty, cukinii i bakłażanów, a mniej niż kilka lat temu – kapusty i buraków.

Średnio mieszkaniec naszego kraju zjada blisko 10 kg pomidorów rocznie, 7 kg ogórków, ok. 6,7 kg kapusty, ponad 6 kg marchwi i ok. 10 kg pozostałych warzyw, m.in. bakłażanów, cukinii i sałaty.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
a

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here