Tilmor® 240 EC – silna ochrona przed chorobami rzepaku oraz precyzja w optymalnym regulowaniu pokroju roślin

Rzepak ozimy jest specyficzną uprawą, czasami sprawiającą problemy. Z powodu oddziaływania wielu czynników, plon nie zawsze jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, dlatego najważniejsze jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju rzepaku.

Należą do nich:

  • dobór odpowiedniej odmiany, dostosowanej do warunków glebowych i klimatycznych w danej lokalizacji,
  • optymalny termin i norma wysiewu (należy wysiać taką ilość nasion, aby pojedyncze rośliny miały wystarczającą ilość miejsca do wytworzenia prawidłowego pokroju),
  • zapewnienie właściwej ilości potrzebnych składników pokarmowych,
  • prawidłowa agrotechnika gwarantująca jednakowe szanse rozwoju dla wszystkich roślin,
  • odpowiednie zmianowanie.

Gdy takie warunki są zapewnione, rzepak jest odpowiednio przygotowany do zimy. W przypadku konieczności wykonania bardzo wczesnego zabiegu ochronnego przeciwko chorobom grzybowym, z powodu bardzo długiej, wilgotnej i ciepłej jesieni oraz w niektórych odmianach, może być potrzebne zastosowanie dodatkowego zabiegu regulatorem wzrostu. Jednak zabieg ten należy opóźnić, aż do poprawnego wykształcenia części podziemnej.

Oczywiście wszystkie wymienione wyżej elementy uprawy nie zagwarantują nam sukcesu – praktycznie przez cały okres wegetacyjny rzepak ozimy jest narażony na ataki ze strony szkodników i chorób. Presja patogenów co roku jest inna, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzanie dość częstych lustracji plantacji, aby prawidłowo dobrać odpowiednie do sytuacji środki ochrony roślin.

Wśród chorób grzybowych od jesieni najczęściej atakujących rzepak ozimy należy wymienić: zgorzel siewek, suchą zgniliznę kapustnych, czerń krzyżowych, cylindrosporiozę oraz szarą pleśń. Rzadziej i przeważnie w mniejszym nasileniu występują: werticilioza, mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy kapustnych. Najgroźniejszą i najczęściej występującą chorobą w uprawie rzepaku ozimego jest sucha zgnilizna kapustnych – rozwijająca się zarówno jesienią, jak i wiosną.

 

\"\"

 

Cykl chorobowy – główne etapy rozwoju w uprawie rzepaku ozimego

1. Źródłem zakażenia są nasiona oraz nieprzyorane resztki pożniwne rzepaków – choroba rozwija się przy dużej, występującej jesienią wilgotności.

2. Transportowane drogą powietrzną spory zakażają liście rzepaku. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się po 5-7 dniach, w temperaturze 15-20 °C, zaś przy temperaturze
ok. 3 °C – po ok. 30 dniach.

3. Z zaatakowanego liścia grzyb przenosi się w dół ogonka liściowego, a następnie do łodygi. Szybkość zakażania zależy od temperatury i może wynosić do 5 mm w ciągu dnia przy 15-20 °C, a przy 3-5 °C do 1 mm na dzień.

4. Grzyb rozwija się w granicach łodygi (szyjki korzeniowej), prowadząc do widocznych symptomów – zrakowaciałych wgłębień po ok. 4-6 miesiącach od infekcji liścia. Takie porażenie bardzo często utrudnia transport składników pokarmowych oraz wody i może wpłynąć na znaczne straty w plonie.

Dobór odpowiednich odmian, o mniejszej wrażliwości na tę chorobę, dobre zaprawy nasienne oraz prawidłowa uprawa gleby (przyoranie resztek pożniwnych) mogą znacznie ograniczyć rozwój suchej zgnilizny, jednak nie zagwarantują jej całkowitego wyeliminowania. Do najbardziej efektywnych rozwiązań ograniczających rozwój choroby należy stosowanie odpowiednich fungicydów. Bardzo ważny jest ich dobór, ale jeszcze ważniejsze – wybranie optymalnego terminu zabiegu.

W każdym sezonie warunki pogodowe sprzyjające rozwojowi chorób są inne. Objawy można zaobserwować późną jesienią, ale coraz częściej nawet na początku wegetacji. Przykładem sezonu, w którym sucha zgnilizna miała bardzo dobre warunki rozwoju, był kończący się sezon 2013\\2014, z bardzo długą i dość wilgotna jesienią.

 

\"\"

 

\"\"

 

W przypadku większości fungicydów największą skuteczność uzyskuje się, gdy zabieg wykonany zostaje przed wystąpieniem objawów chorobowych, czyli przez działanie zapobiegawcze. W sytuacji wczesnej infekcji zabieg należy przeprowadzić już w fazie pierwszej pary liści właściwych. Nie wszystkie preparaty mogą być tak szybko stosowane, szczególnie te, które dodatkowo działają jako silny regulator wzrostu. Stosowanie ich w nieodpowiednich terminach może doprowadzić do znacznej redukcji korzeni, co może mieć znaczenie przy wiosennych problemach z wodą (wykres 1).

Na rynku znajduje się odpowiedni do tego zadania fungicyd: Tilmor 240 EC. Posiada w składzie odpowiednio dobraną kombinację dwóch substancji aktywnych, z których jedna – protiokonazol gwarantuje bardzo długą ochronę przed chorobami grzybowymi z dodatkowym elementem „fizjologicznym”. Długie i spokojne działanie preparatu nie wpływa negatywnie na rozwój rośliny uprawnej, przeciwnie – wspomaga jej procesy życiowe, przynosząc efekt w postaci pozytywnego wpływu na plon (wykres 1 i 2).

Odpowiedni dobór ilości substancji aktywnych – protiokonazolu i tebukonazolu sprawia, że preparat Tilmor 240 EC jest bardzo dobrym fungicydem przy jednoczesnym optymalnym działaniu regulacyjnym. Przy prawidłowej normie i terminie wysiewu, Tilmor 240 EC pomaga rzepakowi przygotować się do okresu spoczynku zimowego, wytworzyć odpowiednio rozwinięty system korzeniowy i prawidłowo uformowaną rozetę.

 

\"\"

 

Sławomir Kaszubowski
Field Trial & Technical Search&Support Manager
Bayer CropScience

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,667ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Co z kwietniową publikacją wyceny wartości hodowlanej bydła?

Hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka są zaniepokojeni brakiem publikacji kwietniowej wyceny wartości hodowlanej samców i samic. Dr Agnieszka Nowosielska, dyrektor ds. Hodowli Polskiej...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE