Tilmor 240 EC – odpowiedź na wiosenne wyzwania w 2017r.

Dlaczego produkt Tilmor należy stosować wiosną w rzepaku i po co?
Rzepak po okresie zimowym jest osłabiony i  natychmiast po ruszeniu wiosennej wegetacji, wymaga   działań  poprawiających jego kondycję. Mówimy o szybkim i zbilansowanym odżywieniu roślin, poprawie ogólnej witalności oraz zabezpieczeniu przed chorobami grzybowymi. Koncentrując się zatem w obrębie zwalczania chorób, należy zastosować fungicyd – Tilmor 240 EC, który jako jeden z silniejszych środków zwalczających suchą zgniliznę kapustnych, nie tylko ochroni rzepak, ale w wyjątkowy sposób – dzięki zawartości priotiokonazolu – wesprze proces regeneracji roślin  po zimie. Równolegle w wystarczającym stopniu wpłynie regulująco na prawidłowy pokrój szybko rosnącej nadziemnej części rzepaku.

Tilmor należy zastosować wczesną wiosną po ruszeniu wegetacji, w fazie wzrostu pędu głównego. Jeśli warunki pogodowe są niesprzyjające na wykonanie wczesnego zabiegu, możliwe jest (zalecenie rejestracyjne) na jego stosowanie aż do fazy pąkowania rzepaku.  Zalecana dawka  to 1 l/ha, przy zastosowaniu oprysku drobnokroplistego (zalecane użycie żółtych dysz). Wskazanie jest to bardzo ważne, ze względu na potrzebę pokrycia jak największej powierzchni liści, co zagwarantuje szybkie wnikanie środka i jego natychmiastowe działanie w całej roślinie.

\"\"


Jaki jest cel stosowania wiosną w rzepaku preparatu Tilmor 240 EC?
Stosowanie środka wiosną w rzepaku ozimym przyczynia się do zwalczania występujących chorób pochodzących z okresu jesiennego i wczesnowiosennego. Oprysk wiosenny ma na celu interwencyjne i zapobiegawcze działanie przeciwko suchej zgniliźnie, szarej pleśni i czerni krzyżowych. Wpływa również, na sterowanie wzrostem pędu głównego. Prowadzi do pobudzenia i rozwoju pędów drugiego rzędu oraz pędów bocznych. Efektem stosowania Tilmor 240 EC jest zdrowa roślina o zwiększonej liczbie pędów bocznych, na których, zawiązuje się masa łuszczyn. Rośliny są usztywnione, posiadają prawidłowy „parasolowy lub świecznikowy” pokrój co wyraźnie zmniejsza zagrożenie wyleganiem i pozwala na uzyskanie najwyższych jakościowo i ilościowo polonów, wynikających z równomiernego kwitnienia i ekspozycji bocznych pędów do światła.


Dlaczego warto stosować Tilmor zamiast innych środków?
Ponieważ działa lepiej i dłużej. Skuteczność przeciwko chorobom, jednoznacznie odróżnia ten produkt od innych fungicydów rzepaczanych. Krótka rotacja rzepaku w płodozmianie, stymuluje rozwój bardziej zjadliwych szczepów suchej zgnilizny kapustnych. Przykładem są znane dwa jej gatunki: Leptosphaeria maculans –  silniej porażająca podstawę łodyg i L. biglobos – porażająca rzepak powierzchniowo.

\"\"


Tilmor to  optymalna kombinacja substancji czynnych o unikalnym działaniu przeciwko tym dwóm gatunkom suchej zgnilizny kapustnych, szczególnie dzięki specyfice substancji czynnej jaką jestprotiokonazol. Środek przemieszcza się w sposób systemiczny i wykazuje długie oraz silne działanie lecznicze. Poprawia masę korzeni rzepaku przez co roślina lepiej pobiera składniki i jest nieco mniej wrażliwa na suszę. Łan rzepaku staje się wyrównany co korzystnie wpływa na harmonijny proces kwitnienia, zawiązywania łuszczyn i dojrzewania.


Jakie są kluczowe korzyści dla plantatora stosującego Tilmor 240 EC?
Tilmor 240 EC został przebadany w różnych warunkach i jest rozwiązaniem dla producentów  uprawiających odmiany rzepaku w oparciu o nowoczesne metody agrotechniczne. Tilmor 240 EC jest optymalną kombinacją fungicydu i harmonijnie działającego regulatora wzrostu. Zapobiega przedwczesnemu wyrastaniu rzepaku w pęd, stymuluje regenerację masy korzeniowej oraz części nadziemnych po okresie zimowym. Wykazuje długie i silne działanie lecznicze, blokuje także proces zarodnikowania grzybni co przyczynia się do nie rozprzestrzeniania chorób na pozostałej części plantacji.


Środek można stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów suchej zgnilizny, szarej pleśni i czerni krzyżowych w szerokim oknie aplikacyjnym  tj. od fazy wzrostu pędu głównego do fazy pąkowania. Tilmor posiada także  wyróżniającą go formulację typu EC, która gwarantuje łatwe sporządzanie cieczy opryskowej i jej stabilność. Dzięki niej, retencja (gromadzenie) środka na powierzchni wszystkich części roślin jest bardzo duża i nie wymaga stosowania dodatkowych adjuwantów. Ta cecha nierozerwalnie łączy się z odpornością środka na zmywanie, która dla preparatu Tilmor wynosi minimum 1 h.

Jaki jest inny dodatkowy bonus, który otrzymuje plantator  stosujący Tilmor 240 EC?
Skuteczność biologiczna środka jest jednym z podstawowych kryteriów jego wyboru. Drugim ważnym elementem jest koszt ochrony w przeliczeniu na 1 ha.

W związku z powyższym przypominamy Państwu o promocji: w roku 2017 przy zakupie produktu Tilmor 240 EC otrzymacie Państwo insektycyd  Proteus 110 OD (np. do zwalczania słodyszka rzepakowego i pryszczarka kapustnika) – szczegóły promocji w punktach sprzedaży. Ponadto odpowiemy na Państwa pytania dotyczące preparatów Bayer, polecanych  w ochronie rzepaku jarego i ozimego, tel.: 600 202 750, 601 597 265.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,885ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE